Вести Македонија Ударни вести

Поштенска марка по повод “50 години МКЦ”

  По повод 50-годишниот јубилеј, ЈУ Младински културен центар доби поштенска марка „50 години МКЦ“ издадена од АД Пошта, како дел од Годишната програма за издавање на поштенски марки на националната Пошта. Оваа чест за МКЦ, како што велат оттаму, доаѓа токму во нејзиното најзначајно постоење, со одбележувањето на половина век од основањето на институцијата. […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

MANU CHAO Acoustic на 26 септември во МКЦ

  Другарот на Таксират, Password Production, Скопје и Македонија, се враќа со настап: MANU CHAO Acoustic на 26 септември во МКЦ!   Првите 200 билети со цена 700 денари се распродадени. Актуелната цена на билетите во продажба е 800 денари, во продажните места на МкТикетс: https://www.karti.com.mk/etickets/TicketList.aspx…     Ману Чао е револуционерно продорен и подеднакво мирољубив […]

Алтернатива Настани

Промоција на збирката раскази „Двојна експозиција“ од Игор Анѓелков

  Утре на 6 септември, во МКЦ КЛУБ ресторанот во 20 часот ќе биде промовирана збирката раскази „Двојна експозиција“ од Игор Анѓелков, која излезе неодамна како 210 издание во едицијата „ПРОаЗА“ на издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ.     Промотори ќе бидат Ана Мартиноска и Владимир Мартиновски, а вечерта со свој музички настап ќе ја збогати актуелниот […]

Алтернатива Настани

Еко мода и реупотреба на облека во фокус на Зелената програма на Прво па женско

    На 31-ви Август во МКЦ парк, како дел од Зелената програма на јубилејното издание на фестивалот Прво па женско 10 ќе се одржат предавање, работилница и активности кои ја промовираат одржливата, еко мода и реупотребата на облека. Во последно време сè повеќе јавно се проблематизира модната хиперпродукција, неетичките услови за работа на текстилните […]

Алтернатива Настани

Прво па женско 10 со фокус на жени кантавторки

  На 31-ви Август, по повод јубилејното издание на фестивалот Прво па женско, во МКЦ ќе се одржи концерт во чиј фокус се жени кантавторки Јоана Ристеска, Марија Каева, Сара Ренар и Теа Шалдева/Galatheia. Јоана Ристеска е соло-артистка и инструменталистка од Скопје. Изведува и компонира музика за акустична и електрична гитара и со аналогни техники ја […]

Алтернатива Настани

МКЦ: Премиера на документарната театарска претстава “ЧЕКАЛНА”

  Како уметнички колектив, инспирирани од делото на Клаус Пол „Waiting room – Germany“, ја поставуваме оваа документарна театарска претстава, засновајќи ја на нашето истражување за начините на кои непрестајната општествена транзиција се одразува врз личното секојдневие на луѓето во изминативе 3 децении.   Во текот на истражувачкиот процес, интервјуиравме луѓе со различна културолошка, јазична, […]

Алтернатива Настани

Скопски книжевен фестивал ДРУГА ПРИКАЗНА во МКЦ и Сули-ан

  Скопскиот книжевен фестивал „Друга приказна“ #7, годинава ќе се одржи на 26-ти, 27-ми и 28-ми август во МКЦ-Скопје и во Сули-ан.   Под слоганот „Нова писменост“ фестивалот ќе ги истражува експерименталните образовни практики во наставата по книжевност, критичката и демократска училница, создавањето на книжевните канони…   Со 15 гости од регионот и исто толку […]

Алтернатива Настани

“ЗА СКОПЈЕ”- Изложба, филм и музика на 26 јули во МКЦ

  26 Јули е денот кога Скопје ја доби својата прва голема лузна, но е и денот кога Скопје дозна колку голема љубов и поддршка има од другите градови и држави.   Ова е настан кој го одбележува тој трагичен ден и потсеќа на помошта која беше пружена од целиот свет. Влезот е слободен, а […]

Алтернатива Настани

Изложба на култни костими од легендарни филмови во МКЦ

  ЛОШИТЕ ДЕВОЈКИ ОД ФИЛМОВИТЕ ФИЛМСКА КОСТИМОГРАФИЈА НА СУБВЕРЗИВНИТЕ ЖЕНСКИ ЛИКОВИ ОД 60-ТИТЕ ДО 2000-ТИТЕ   Изложба на култни костими од легендарни филмови! 8.7.2022 МКЦ во 20 часот со влез слободен   Малку филмови во историјата се запаметени по култните субверзивни главни женски ликови, а уште помалку по тоа колку нивните костими биле важни во […]

Алтернатива Вести Македонија Музика и Филм Настани

Влатко Стефановски за првпат со концерт во Тирана

  СВЕТСКО, а НАШЕ!  Виртуозниот гитарист и автор, Влатко Стефановски, вчера за првпат одржа концерт во Тирана.     Овој настан е во организација на Македонскиот културен Центар во Тирана, под водство на директорот Златко Ориѓански, кој заедно со Денис Бижга, директорот на “Albania guitar festival” овозможија прекрасната и уникатна музика на Влатко Стефановски да […]