Вести Македонија Став Ударни вести

Кабинет на претседателот: Ниту една постапка не е во спротивност со Договорот за пријателство и добрососедство

  Во врска со соопштението од Министерството за надворешни работи на Република Бугарија, ставот на претседателот Пендаровски е дека ниту една негова постапка, ниту досега била, ниту отсега ќе биде во спротивност со Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете држави од 2017 година, вклучувајќи ја и средбата со здруженија на граѓани од Република […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров: Ниту Атина или Скопје ќе „добијат“, доколку другата страна „изгуби“

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров во колумна за неделното издание на грчкиот весник „То Вима“, меѓу другото, се осврнува на билатералните односи меѓу Македонија и Грција, односите на нашата земја со соседите, како и за ситуацијата во регионот. Димитров вели дека одлуката да ја посети прво Атина, откако ја презеде функцијата министер, носела […]