Вести Македонија Ударни вести

Заев – Урсула фон дер Лајен: ЕУ да го забрза процесот на проширување

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен којашто е во еднодневна работна посета на нашата земја.   Премиерот Заев ја пречека претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, придружувана од шефот на Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија амбасадорот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Можно е придвижување со Бугарија пред Божиќ

  Во интервју за австрискиот весник „Стандард“ на прашањето за бугарското вето на пристапните преговори за Северна Македонија во ЕУ и можниот излез од оваа ситуација, премиерот Зоран Заев вели дека продолжуваат разговорите со нашиот сосед и дека, според него, направени се чекори поблиску до решение. „Мислам дека е можно да се постигне придвижување пред […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Заев: Функционерите се должни да преземат политичка одговорност

  „Јас одговорно тврдам, дека поставените функционери кои ги поставуваме врз основа на политички договор, е со цел да преземаат политичка одговорност за спроведување на изборните програми коишто подоцна станува исполнување на Владина програма, која се спроведува директно од политичките претставници кои се избрани од мнозинството избрано од граѓаните“, истакна премиерот Зоран Заев во емисијата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: РС Македонија ги заврши своите домашни задачи и е целосно подготвена за преговори со ЕУ

  Претседателот на Владата на Северна Македонија Зоран Заев, вчера беше домаќин на редовниот годишен состанок на шефовите на дипломатските мисии на земјите членки на ЕУ во нашата земја, на која премиерот Зоран Заев размени мислења со амбасадорите за актуелните и најважни активности во Северна Македонија со посебен акцент на процесот за интеграција на земјата […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: За македонскиот јазик и идентитет не се преговара

  „Ние со Бугарија продолжуваме да градиме пријателски односи, бидејќи ни треба решение. Затоа што треба да одиме во ЕУ и да ја исполниме втората еднакво значајна цел по НАТО. Јас сум горд и сум среќен што доживеав за време на мојот мандат како премиер, Република Северна Македонија да биде членка на НАТО. Тоа е […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заедничка седница на владите на РС Македонија и Република Косово

  Владата на Република Северна Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев, денеска е домаќин на Владата на Република Косово која во полн состав денеска пристигна во Скопје, предводена од премиерот Албин Курти по повод одржувањето на заедничката меѓувладина седница.     Премиерот Зоран Заев го пречека неговиот колега Албин Курти на платото пред Владата на […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Зошто да поднесам оставка? За да дојдат Мицкоски и Села?

  “Немам дополнителен коментар на изјавите на Села. Само ќе прашам зошто? Должен е да каже зошто. Ако не каже, тогаш тоа е желбата за пуста власт”,  изјави денес премиерот Зоран Заев од Сарај, одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали ќе поднесе оставка од функцијата. Премиерот потенцира дека Села и Мицкоски ќе дојдат на […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев – Меркел: Северна Македонија треба да ги започне преговорите

  Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи попладнево остварија билатерална средба со германската канцеларка на Сојузна Република Германија Ангела Меркел во Тирана. Билатералната средба следи по официјалниот работен ручек којшто канцеларката Меркел, во рамките на својата […]

Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Заев на работна средба со германската канцеларка Меркел во Тирана

  Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи пристигна во работна посета на Тирана, на покана на германската канцеларка Ангела Меркел. Канцеларката Меркел во рамки на својата посета на Западен Балкан организира работен ручек со лидерите на […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Оставките ќе ги базирам исклучиво на фактите кои ќе ги добијам од истрагата

  Поднесените оставки од министерот за здравство Филипче, од заменик министерот Хасани и од директорите на тетовската болница Бесими и Етеми ги примив и ги разбирам како висок морален и етички чин и како демонстрација на интегритет и одговорност која е неминовна при вакви големи несреќи изјави премиерот Заев.   Истражните и правосудните органи спроведуваат […]