Вести Изјави Македонија Ударни вести

Заев до ЕУ: Променете го начинот на носење одлуки

  “Ја прашувам ЕУ од мојата европска Струмица, која се граничи со Грција и Бугарија, дали ваквиот начин на одлучување во Унијата, при што една земја членка блокира цел регион од крајно ирационални и националистички причини е механизам со кој се развива европската идеја. Ако не, а знам дека не е, тогаш променете го начинот […]

Вести Македонија Ударни вести

Трите награди за мир на Зоран Заев од 47.500 евра донирани во Фондот за борба против Ковид

  Екс-премиерот Зоран Заев, како што е наведено во неговиот анкетен лист за имотната состојба што го приложил по завршувањето на функцијата, додека бил премиер добил три меѓународни награди за мир со висок паричен износ. Едната е наградата „Фридрих Еберт“ за човекови права добиена во 2020 во Берлин која се состоела од плакета и паричен […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

ЗАЕВ: На Ковачевски и министрите им посакувам успех во работата

  “Денеска ги предадов функцијата и кабинетот на новиот претседател на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски.   Нему и на министрите им посакувам успех во работата и исполнување на програмата и приоритетите на новата Влада за наредниот период, работејќи исклучиво за интересите на граѓаните и на државата”, напиша Заев на својот официјален фб […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Новоизбраниот Ковачевски ја презеде премиерската функција од Заев

  Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев.     Премиерот во заминување Зоран Заев, на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, нему и на министрите им посака успех во работата и исполнување на програмата и приоритетите на новата Влада за наредниот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ЗАЕВ: Преземам одговорност и оставам пример за граѓанската должност на идните лидери

  “Денеска ја поднесов оставката од функцијата Претседател на Владата на Република Северна Македонија до Претседателот на Собранието, Талат Џафери.   Демократијата значи и одговорност. Со мојата оставка, преземам одговорност и оставам пример за граѓанската должност на идните лидери, но и давам уште еден придонес во јакнење на демократскиот капацитет на државата.   Ми беше […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Заев ја испрати оставката до Собранието на Република Северна Македонија

  Премиерот Зоран Заев ја достави оставката од функцијата претседател на Владата на РСМ, до собранискиот спикер Талат Џафери    “Со ова мое писмо Ве известувам дека поднесувам оставка од функцијата Претседател на Владата на Република Северна Македонија. Оваа моја одлука ја презедов како логичен чекор кој произлегува од исходот на локалните избори и како […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев, Вучиќ и Рама на “Отворен Балкан”: Лидерите ќе потпишат пет договори

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска учествува на самитот на иницијативата „Отворен Балкан“ во Тирана.     На состанокот во Тирана, премиерот Заев заедно со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и премиерот на […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Заев му честиташе на Кирил Петков за изборот за премиер на Бугарија

  Премиерот Заев му го честиташе изборот на Кирил Петков за претседател на Министерскиот совет на Република Бугарија.   “Во телефонскиот разговор на премиерот Петков му посакав успешен мандат и остварување на сите приоритети утврдени во програмата на неговата Влада, а со цел добробит и просперитет на бугарската држава и бугарските граѓани.   Во разговорот […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Заев: Сите човечки суштества се раѓаат слободни и еднакви по достоинство и права

  Денот на човековите права, 10 декември, е ден кога се потсетуваме на Универзалната декларација за човековите права на ООН која започнува со неприкосновената вистина дека „Сите човечки суштества се раѓаат слободни и еднакви по достоинство и права“, напиша премиерот Зоран Заев на неговиот ФБ. “Принципите на еднаквост и недискриминација се во суштината на секое […]

Вести Македонија Ударни вести

Премиерот ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот договор со Алтернатива со којшто се обезбеди стабилно мнозинство во Собранието и стабилна Влада со влезот на оваа партија во извршната власт.   Премиерот Заев ги запозна лидерите од коалицијата […]