Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Заев: Бруталноста од страна на полициски службеници е за најсилна осуда

 

Премиерот Зоран Заев на својот официјален фб профил ја осуди бруталноста од страна на полициските службеници врз граѓани Роми.

“Бруталноста од страна на полициски службеници врз граѓани Роми, што ја видовме вчера во видеото на социјалните мрежи, е за најсилна осуда.
Таквото однесување е срамно за полицијата, ја заслужува осудата која пристигна од јавноста.
 
За поздравување е што Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи го утврди идентитетот на учесниците на овој исклучително немил настан, и очекувам дека многу бргу, по утврдените околности да следува целосна одговорност и соодветна казна на сите инволвирани во случајот.
Вложивме многу во менувањето на ликот и однесувањето на полициските службеници и нема да дозволиме, дури и вакви изолирани случаи, да поминат без одговорност и соодветна казна”, – изјави премиерот Заев.
Сподели: