Алтернатива Настани

ПИВО ФЕСТ 2016

Прилеп,  14 Јули Од 14 до 17 јули ќе се оддржи овогодинешниот фестивал на пивото „Пивофест 2016“. И за овој 14. по ред „Пивофест“, повелете на добра забава, музика и скара. На овогодинешниот фестивал на скарата и пивото во Прилеп досега својот настап го имаат потврдено: Аца Лукас, Каролина Гочева, Хари Мата Хари, Самостални референти, […]

Алтернатива Настани

ИСКАЧУВАЊЕ НА ВИХРЕН 2914мнв и ТОДОРКА 2746мнв

 Пирин Планина, Бугарија, 15 Јули ПК “Македон” организира тридневна акција на Пирин планина со искачување на два врва: Вихрен 2. 914 м.н.в и Тодорка 2. 746 м.н.в (15-17.07.2016) Детали за патот: Од Скопје до Банско има околу 270 км или околу 4 до 5 часа возење со комбе. Врвот Вихрен се наоѓа во северниот дел на масивот […]

Алтернатива Настани

НАСТАНИ: Д-ФЕСТИВАЛ 2016

Дојран,  15 Јули, 12:00ч Основан во 2011 година и израснат од идеата за уникатен open-air настан, кој ќе и понуди на публиката алтернатива за задоволување на потребата за летен фестивал на автентичното и прекрасно Дојранско крајбрежје – „Д Фестивал“ веќе ја потврди и оправда иницијативата на најдобар начин. Ова е млад фестивал кој, благодарение на илјадниците […]

Алтернатива Настани

НАСТАНИ: ИНДОНЕЗИСКА КУЛИНАРСКА РАБОТИЛНИЦА

Public Room, Почеток на работилницата:  29 Јуни, 18:00ч “Индонезија со своите многубројни острови, развила кујна богата со најразлични вкусови и состојки.Со моето индонезиско потекло готвам индонезиска храна со години и би сакал да го споделам моето знаење и искусто со Вас. Запознајте ја оваа интересна кујна во тричасовната работилница, во која ќе Ви покажам како се готват […]

Алтернатива Настани

НАСТАНИ: ILLUSTRATOR ЗА ПОЧЕТНИЦИ

Brainster, Почеток на курсот:  27 Јуни. 17:00ч Научи како да работиш во Adobe Illustrator – омилената алатка на дизајнерите и маркетинг агенциите. Дали до сега сте правеле маркетинг кампања во која требало да бидат вклучени веб и принтани материјали, флаери, постери, билборди? Можеби започнувате свој бизнис па ви треба дизајн? Научете Illustrator и олеснете си го животот […]

Алтернатива Настани

Авионот на соларна енергија “Solar Impulse 2” тргна на пат преку Атлантикот

Крајна дестинација на патот од 90 часа е Севиља во Шпанија ЊУЈОРК (АА) – Авионот на соларна енергија “Solar Impulse 2” (SI 2) полета од Њујорк и го започна своето патување преку Атлантскиот Океан, јавува Anadolu Agency (AA). Пилотот на авионот, Бертран Пикард, соопшти дека планира за 90 часа да биде во Севиља, Шпанија. Пикард […]

Алтернатива Настани

Леонардо Ди Каприо ќе сведочи на суд поради филмот „Волкот од Вол Стрит”

Ендрју Грин, поранешниот извршен директор на брокерската куќа „Стратон Оакмонт”, бара 25 милиони долари оштета. ЊУЈОРК (АА) – Славниот американски актер Леонардо Ди Каприо ќе сведочи на суд поради филмот „Волкот од Вол Стрит” (The Wolf of Wall Street) за тужбата која Ендрју Грин ја поднесе против продукциската куќа на филмот бидејќи во него бил […]

Алтернатива Настани

ЧЕТВРТО ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ ПРАЈД ВИКЕНД ОД 23-26 ЈУНИ

Годинава по четврти пат, од 23-ти до 26-ти јуни, во кино Култура се одржува Скопје прајд викенд, овој пат во организација на Коалицијата Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници и ЛГБТИ-Центар за поддршка при Хелсиншкиот комитет. Целта на серијата настани во рамки на Викендот на гордоста е да креираат простор и да промовираат понуди […]

Алтернатива Настани

Најавен ден на Мајкрософт посветен на граѓанскиот сектор

Фондацијата „Метаморфозис“, заедно со локалната канцеларија на „Мајкрософт Македонија“ задутре, 21 јуни, организира ден на „Мајкрософт“, посветен на граѓанскиот сектор „Со технологија до успех“. Настанот, кој задутре во 10 часот ќе се одржи во Конгресниот центар на Скопски саем, ќе им овозможи на претставниците на граѓанскиот сектор да дознаат повеќе за нивните можности како да […]

Алтернатива Настани

ФАУСТ – театарска претстава

МНТ,  24 јуни Последната претстава на големиот Томаж Пандур, Словенско народно гледалишче Во поставката на Фауст, големата копродукција на Словенско народно гледалишче и 63. Фестивал Љубљана, која за жал стана негова последна претстава во театарскиот опус, Томаж Пандур, признаениот и меѓународно најуспешниот словенечки театарски режисер, по трет пат во својата богата кариера се соочи со еден […]