Алтернатива Настани

Прва изложба на “Комбајн Арт Колектив” од Тетово

На 8 јули беше реализирана првата изложба на мулти-етничкото здружение за култура “Комбајн Арт Колектив” во уметничката галерија во Тетово. Изложени се 40-на цртежи, работени од ноември минатата година. Од септеври најавуваат нови уписи на млади таленти  кои ќе траат еден месец, а од октомври ќе почнат со учење на нови техники. Ова мулти-етничко здружение […]

Алтернатива Настани

Струшки книжевни средби: „Книжевна Далга“за Олга Лалиќ-Кровицк

Со доделувањето на наградите, синоќа во Струга заврши, шестата по ред, манифестација „Струшки книжевни средби – 2016“. Лауреат на Големата Награда „Книжевна Далга“за 2016 е Олга Лалиќ-Кровицка од Полска, додека Меѓународната награда „Струшко слово“ им припадна на  Виолета Димова (Македонија) и Ѓорѓе Добре (Романија). Наградите ги доделува Редакцијата на Ревијата за книжевност „Бранувања“. Покрај во […]

Алтернатива Скопје Чита

ЕТНА – Јосип КОЦЕВ

  Јас од моите години ти дадов денови, да те згреат во староста, да те разденат кога од изгрев до залез само смртта ќе ти биде чекан гостин. Јас од моите години ти дадов денови, бескрајно долги летни денови, денови од скротен океан и сончева жар, часови меѓу корали и свилени песоци, за да се […]

Алтернатива Настани

SKAZI и TALAMSCA ВО ОХРИД

Плажа Парк, Охрид 22 Јули На 22 Јули, дј великаните SKAZI и TALAMASCA за прв пат на заедничка забава на најдобриот журкаџиски подиум во ОХРИД – Плажата Парк. Подгответе се за најенергичната музика ова лето и најдобрата забава под отворено небо. После една деценија од нивното премиерно гостување во Македонија конечно двата дја ќе застанат позади […]

Алтернатива Настани

РИБЉА ЧОРБА – концерт

Плажа Парк, Охрид,  22 Јули Драги пријатели. Со особено задоволство, Охрид, после долги години го најавува мега концерт на најголемиот вистински ех ју рок состав на сите времиња, во полн состав и пред јубилејниот 40-ти роденден со спектакуларен настап пред Македонската публика – РИБЉА ЧОРБА. Концертот ќе се одржи на една од најубавите Охридски плажи и […]

Алтернатива Настани

МКДСЛ ВО КАПАН АН

Капан Ан,  15 Јули MKDSL е пионер на белградската електронска сцена и омилен пријател на скопската публика. DJ и музичар кој е толку инспиративен и уникатен што нема друг избор освен да ги поставува трендовите наместо да ги следи. Техно, електро, хаус, брејкбит, хип-хоп… MKDSL е жанр од еден човек и професор по клубска култура […]

Алтернатива Настани

ФК ВАРДАР – ФК ДИНАМО ЗАГРЕБ

Национална Арена „Филип Втори“,  12 Јули Најтрофејниот македонски клуб на сите времиња наредниот месец го очекува нова „одисеја“ на европската фудбалска сцена. Нашиот сакан Вардар, во вторник на 12 јули, со почеток од 20:45 часот, на арената „Филип Втори“ во Скопје, ќе го пречека хрватскиот првак Динамо Загреб, во првиот меч од второто квалификациско коло за […]

Алтернатива Настани

ЕДЕН ВКУС НА ИЗРАЕЛ – мјузикл на театарот Кармелим, Израел

МНТ,  11 ЈУли, 19:00ч БИЛЕТИ: 150 МКД Во соработка со Амбазада на државата Израел Режисер и кореограф: Ефи Ашкенази (Effi Ashkenazi), Музички директор:  Мерав Литани (Merav Litani), Музички аранжман и продукција: Ноам Златин (Noam Zlatin), Менаџмент на костими и продукција: Маја Сигал (Maya Sigal), Kомпилација и воведи: Ефи Ашкенази (Effi Ashkenazi), Маја Сигал (Maya Sigal), […]

Алтернатива Настани

ПАЛЕЧКА, МАЛЕЧКА – интерактивна куклена претстава

Public Room, 10 Јули, 19:00ч Крилата раастат само кога ќе се сретне вистинскиот принц. Потрагата по принцот е исцрпувачка активност, која вклучува садење цвеќе, мечтаење, зуење, трчање, скокање и слично. Помогнете и на Палечка да го пронајде вистинскиот принц, којзнае, можеби и вам ќе ви пораснат крила. Сценарио, режија-Милиана Ленак По мотиви од-Х.Ц.Андерсен Играат-Симона Спировска, Бојан […]

Алтернатива Настани

BEACH RUN PRESPA 2016

Плажа Претор,  10 Јули, 17:00ч Beach Run е серија на трки која ќе се одржи на 5 локации покрај вода во Македонија (Скопје, Преспа, Дојран, Маврово и Охрид) во текот на јули 2016 година, во вид на летна лига во трчање на 5км. ДАТУМИ И ЛОКАЦИИ  Недела, 3 јули 2016 Скопје https://web.facebook.com/events/241694512851365/ Недела, 10 јули […]