Вести Наука и Технологија Свет

Цукеберг: Подобра заштита на податоците на корисниците на Facebook

Основачот на “Facebook” Марк Цукеберг ги призна грешките и најави чекори кон подобра заштита на податоците на корисниците, по скандалот со преземање на личните податоци на повеќе од 50 милиони корисници. Тој на својот профил на “Facebook” напиша дека компанијата има „одговорност“ да ги заштити податоците на корисниците. „Ако тоа не го можеме, тогаш не […]

Магазин Наука и Технологија

ОРИОН: Фасцинантни ноќни пејзажи – фотографии

Авторот фотографира фасцинантни пејзажи осветлувајќи ги со програмиран дрон кој кружи околу една точка, на дронот има прикачено неколку лед светла со кои ја осветлува површината. Во некои од фотографиите тој ја остава и осветлената трага од дронот за време на долгата експозиција добивајќи ореоли околу врвовите од карпите, пренесени на Орион.мк. Оваа серија на […]

Магазин Наука и Технологија

ОРИОН: Прелет низ Орионовата маглина

Извонредна компјутерски генерирана просторна визуелизација која симулира прелет низ густите молекуларни облаци во Орионовата маглина што претставува многу активно место каде се создаваат нови ѕвезди. Видео клипот е генериран од научните набљудувања со помош на вселенскиот телескоп Хабл во видлива светлина и вселенскиот телескоп Спицер во инфрацрвена светлина. Додека со камерата се прелетува низ маглината, […]

Вести Наука и Технологија Свет Топ теми Ударни вести

Спајс Екс ја лансира својата најголема ракета Falcon Heavy

Компанијата „Спејс икс“ на Илон Маск, основач на производителот на електрични автомобили „Тесла“ вчера ја лансира супер тешката ракета „Фалкон хеви“ од вселенскиот центар Кенеди. Ракетата беше составена од четири дела. Главниот мотор, два додатни „бустери“ и еден дел што го носеше автомобилот на „Тесла“. По лансирањето, додатните мотори се откачија од ракетата и се вратија на […]

Магазин Наука и Технологија

ОРИОН: Тесла Роудстерот на пат за Марс

Илон Маск пред неколку дена на Твитер објави фотографии од ракетата Фалкон Хеви која треба да се лансира од Кејп Канаверал во јануари 2018. Фалкон Хеви на СпејсЕКС ќе биде најмоќната ракета воопшто во употреба, двојно помоќна од Делта IV Хеви. Сепак во споредба со Сатурн V, ракетите кои беа употребувани за Аполо мисиите на […]

Наука и Технологија

“APPLE” ја купува апликацијата “SHAZAM”

Компанијата “Apple” е во финална фаза на купување на “Shazam”, апликација која овозможува идентификација на песни, филмови и телевизиски емисии. Цената моментално изнесува 400 милиони долари, но “Apple” ќе заштеди пари од провизијата што ја плаќаше “Shazam” за испраќање на корисниците на “itunes store”, каде што може да се купи различна содржина. Всушност таа провизија […]

Наука и Технологија

ОРИОН: Последната слика од Розета

Научниците ги анализирале последните подтоци испратени од Розета пред уривањето на кометата 67П / Чурјумов-Герасименко и ја реконструирале последната фотографија што била направена. Сликата била снимена непосредно пред рушењето на летлото.   Последната фотографија снимена повлизу од 20 метри од површината на кометата 67П (с) ESA/Rosetta Истражувачкиот тим навидум веќе имал добиено „последна слика“ кога […]

Вести Наука и Технологија Свет Ударни вести

DW: По автоконцерните, на маки и врвниот саем за автомобили во Германија

Настапот на Франкфуртскиот саем на автомобили уште претходно го откажаа Нисан, Пежо, Мицубиши, Волво… А сега од изложување во Франкфурт се откажа и Тесла. Во што е проблемот? Како што јавуваат германските медиуми, американскиот производител на автомобили на електричен погон Тесла нема да дојде на саемот за автомобили во Франкфурт  (ИАА) од 14 до 24 […]

Магазин Наука и Технологија

Биоразградлив автомобил од шеќерна репка и лен претставен од студенти во Холандија

Тим на студенти од Универзитетот за технологија во Ајндховен неодамна го претставија својот биоразградлив автомобил направен од шеќерна репка и лен. Тежејќи 310 килограми, лесниот, еко-пријателски автомобил може да вози до 80 километри на час. Според Ројтерс, единствените делови што не се направени од природни материјали се тркалата и системот за суспензија. Автомобилот е именуван […]

Магазин Наука и Технологија

ОРИОН: Величествени анимации од Плутон и Харон (ВИДЕО)

Со користење на снимките направени при прелетот покрај Плутон и Харон со вселенската сонда Нови Хоризонти во јули 2015 создадени се релјефни анимации со кои се доловува спектакуларна перспектива која симулира близок прелет над богатата разновидна површина на Плутон и Харон. Висината на симулираниот прелет е со поголема близина над површината за да се доловат […]