Здравје Магазин

Природни намирници за подобар сон

Недостатокот од сон влијае на нашето расположение, здравје, па дури и на продуктивноста во текот на целиот ден. Можеби имате проблеми да заспиете навечер и постојано се будите, но зошто да не ја најдете утехата во исхраната? Цреши Во едно помало истражување, испитаниците две недели пиеле по 225гр сок од цреши наутро и уште 225гр […]

Магазин Наука и Технологија

„Ова е само почетокот на еден златен период”

Добата на паметните гласовни асистенти кои ќе работат на вештачка интелигенција допрва доаѓа и тие во иднина ќе имаат големо влијание во нашите животи. Во следните дваесетина години, гласовните асистенти ќе имаат големо влијание во нашите животи и ова денес е само почеток на „златното доба“, изјави на конференцијата Code Conference, Џеф Безос, извршниот директор […]

Магазин Наука и Технологија

Елон Маск: „Постои голема веројатност дека живееме во симулација”

„Постои веројатност од милијарда наспроти еден дека живееме во вистинска реалност“, изјави основачот на Тесла, Елон Маск. Тоа во превод значи дека еден од највлијателните луѓе во светот на технологијата, смета дека ние сме ликови кои што живееме во еден симулиран свет. Елон Маск тврди дека секоја доволно напредна цивилизација е способна да направи симулација […]

Магазин Наука и Технологија

Спектакуларни снимки на аурора од МВС во ултраHD

Спектакуларни снимки во висока резолуција од активност на аурора – северна светлина на земјините магнетни полови. Снимени со неверојатна бистрина во ултраHD (4К) резолуција од Меѓународната вселенска станица можете да ги видите и доживеете како никогаш до сега. Овие ново објавени материјали од НАСА се снимени со неколку камери поставени на МВС. Аурорите се секогаш […]

Магазин Наука и Технологија

СпејсЕКС не престанува да воодушевува

СпејсЕКС не престанува да воодушевува Уште еден голем подвиг на приватната компанија за вселенски летови СпејсЕКС со успешно слетување сред океан, но овој пат по успешно испраќање на сателит во геостационарна орбита. Ова е голем успех за иднината на оваа компанија со тоа што ќе може да ги искористи ракетите кои постигнуваат многу поголема брзина […]

Магазин Наука и Технологија

Фејсбук е најголемата земја на светот, а Цукерберг е диктатор!

Питер Сунде, еден од основачите на Pirate Bay, поприлично остро се осврна на доминацијата на Фејсбук на глобалниот интернет. Најновите бројки покажуваат дека доминацијата на Фејсбук продолжува да расте. Најпопуларната социјална мрежа на светот, наводно веќе се има искачено до бројката од 1,65 милијарди активни корисници на месечно ниво. И затоа, многумина тврдат дека Фејсбук […]

Магазин Наука и Технологија

За 20 минути полнење до 70% полна батерија!

Се чини дека доаѓа време во кое што нашите паметни телефони и таблети ќе можеме да ги полниме за многу пократко време од претходно. MediaTek компанијата на познатиот Computex саем кој секоја година во овој период се одржува во Тајван, ја претстави својата Pump Express 3.0 технологија, која што овозможува за 20 минути полнење на […]