Здравје Магазин

Безглутеинска пица со карфиол

Ако избегнувате глутен или житарици воопшто, еве еден совет како да направите пица за кое што при подготовка на тестото не ви е потребно брашно. Потребни состојки 2 ½ шољи сецкан карфиол, едно јајце 1 ¼ шоља рендана моцарела, 2 лажици рендано тврдо сирење, сол, бибер, ¼ шоља доматен сос, неколку шери домати пресечени на […]

Здравје Магазин

10 ПРАВИЛА ЗА ПРАВИЛНА ИСХРАНА

1.Разновидност Разновидноста е многу важен фактор во одржувањето идеална телесна тежина и здраво тело – не постои продукт што самостојно може да ги задоволи севкупните потреби на организмот. На организмот секојдневно му се потребни протеини, масти, белковини, витамини, минерали, антиоксиданти и влакна, а оптимално ќе функционира кога ќе ги прими сите наведени компоненти. Од тие […]

Магазин Наука и Технологија

Галаксијата Андромеда снимена во рентгенски зраци

Со помош на телескопот за набљудување на рентгенски (Х) зраци НуСТАР, беше снимен дел од нашата наблиска спирална галаксија Андромеда. Во неколку набљудувања се забележани четириесеттина извори на Х зрачења кои потекнуваат од бинарни тела составени од една „класична“ ѕвезда и една црна дупка или неутронска ѕвезда каде од класичната ѕвезда се одзема материјал и […]

Магазин Наука и Технологија

“Црвеното џуџе’’ со 3 населиви планети

Астрономите со помош на телескопите на опсерваториите на ЕСО во Чиле откриле три планети околу бледа џуџеста ѕвезда оддалечена само 40 светлосни години од Земјата. Овие светови имаат големини и температури слични на оние на Венера и Земјата, и тие се најдобри цели досега пронајдени во потрагата по живот на друго место во универзумот. Научниците […]

Магазин Наука и Технологија

Трансплантирана вештачка кожа со влакна и потни жлезди

  Јапонските научници успешно и трансплантирале на глувците лабораториски одгледана кожа која повеќе од било која друга овозможува раст на влакната. Стручњаците од Кобе од матичните клетки на глувците успеале да произведат кожа со повеќе слоеви, вклучувајќи и фоликули на влакната и потните жлезди.   Кога ја пресадиле на „гол“ глушец со супримиран имунолошки систем, […]

Магазин Наука и Технологија

Еден од водечките светски експерти: Лекот за рак е во нас! Да го поттикнеме телото да го убие карциномот

Ракот е сигурно една од најопасните болести на денешницата, а иако за ова болест сè уште нема сигурен лек, научниците секој ден се сè поблиску до негово откривање. Овој факт го потврдил и докторот Стивен Розенберг од Националниот Институт за заболувања од рак од Мериленд. Овој угледен лекар нагласува дека се наоѓаме на чекор од […]

Магазин Наука и Технологија

Apple го изгуби спорот против кинескиот производител на ташни

Судот во Пекинг донесе пресуда американскиот гигант Apple да го дели името iPhone со кинескиот производител на ташни и новчаници. Во образложението на пресудата се наведува дека американската компанија не успеаала да докаже дека во 2007 година, iPhone бил популарен бренд и дека по кинеските закони може да се ограничи употребата на нивното заштитно име […]