Вести Македонија Топ теми

Хан и Прибе утре во Скопје на разговори за имплементација на реформите

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан утре ќе допатува во Скопје на средби со премиерот Зоран Заев, владини претставници, како и со лидери на политичките партии. Главен фокус на неговата посета е имплементацијата на реформските приоритети и на Договорот од Пржино. Од Европската комисија соопштија дека еврокомесарот со новата влада ќе разговара зa […]

Вести Македонија Топ теми

Средба Банов – Алаѓозовски во Софија: Интензивирање на традиционално добрата соработка

На средбата беше посочено дека соработката во областа на културата има традиционален карактер и е регулирана со Спогодбата за културна соработка меѓу Владите на двете земји од мај 2000 година, како и со Програмите меѓу двете Министерства, кои се потпишуваат на три години. Во тој контекст, министрите за  култура најавија дека најновата програма за соработка […]

Вести Свет Топ теми

УНИЦЕФ: За три години во Ирак убиени над илјада деца

Фондот за деца при Обединетите нации (УНИЦЕФ) соопшти дека над пет милиони деца во Ирак имаат потреба од итна хуманитарна помош. Во извештајот се наведува дека од почетокот на годината досега, во земјата починале 152 деца, јавува Anadolu Agency (AA). Во новиот извештај на УНИЦЕФ се вели дека децата во Ирак се заглавени меѓу насилство […]

Вести Македонија Топ теми

СРЕДБА ЗАЕВ – БОРИСОВ: Договорот за добрососедство ќе го потпишеме на Илинден во Македонија

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, и неговиот домаќин, бугарскиот премиер Бојко Борисов, денеска во Софија разговарале за приближувањето на ставовите на двете земји околу договорот за добрососедство. -“Разговаравме за приближувањето на ставовите на двете земји во врска со договорот за добрососедство, останува уште многу малку и заедно ќе го чествуваме Илинден во Македонија на 2 […]

Вести Свет Топ теми

Почнуваат преговорите за Брексит, првото истапување од членство во историјата на ЕУ

Обединетото Кралство денеска ги почнува историските преговори за излегување од ЕУ, односно Брексит, една година откако гласачите на референдум се определија за напуштање на европското семејство. Британскиот министер за Брексит, Дејвид Дејвис, главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, и нивните тимови, го почнаа состанокот во Брисел претпладнево, а на крајот на денот ќе одржат прес-конференција. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

СДСМ: Ги комплетиравме новите партиски органи, уште попосветено да работиме за граѓанските и државните интереси

Централниот одбор на СДСМ, вечерва ги комплетираше органите на партијата, што не се избираат на Конгрес. Едногласно, Централниот одбор на СДСМ ги поддржа предлозите соопштени од претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за членови на Извршниот одбор на СДСМ, за генерален секретар, како и за потпретседатели на СДСМ. Во функција на зајакнување на партијата, зголемен е […]

Вести Македонија Топ теми

ЗНМ и ССНМ побараа од премиерот Заев итни медиумски реформи

Претставници на Здружението на новинари на Македонија и на Самостојниот синдикат на новинари и на медиумски работници денеска се сретнаа со премиерот Зоран Заев, каде беше разговарано за итните медиумски реформи. Претседателката на ССНМ, Тамара Чаусидис и Претседателот на ЗНМ Насер Селмани ги презентираа приоритетите неопходни за подобрување на состојбата со слободата на медиумите. Од […]

Вести Македонија Топ теми

Талат Џафери: Собраниските седници ќе бидат отворени и за граѓаните

Од денеска седниците на Собранието ќе бидат отворени и за граѓаните да можат да ги следат, доколку сакаат, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на почетокот на денешната седница. Тој вели дека пратениците ќе им бидат достапни на граѓаните и ќе може да се среќаваат и надвор од салата на Собранието. Тој вели дека на […]

Вести Македонија Топ теми

Европскиот парламент со 503 гласа ја усвои резолуцијата за Македонија

Европскиот парламент со 503 гласови за, 113 против и 45 воздржани ја усвои резолуцијата на словенечкиот европратеник Иво Вајгл, по извештајот за Република Македонија, изготвена од Европската комисија во 2016 година, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Во резолуцијата, европратениците уште еднаш препорачуваат да почнат преговорите за членство на Република Македонија во Европската Унија. Резолуцијата […]

Вести Македонија Топ теми

ЕП денеска ќе гласа за резолуцијата за Македонија

Европскиот парламент (ЕП) денеска во Стразбур ќе гласа за резолуцијата за Република Македонија, која е препорака на парламентот поврзана со извештајот на Европската комисија за 2016 година. За резолуцијата предложена од европратеникот Иво Вајгл од Словенија, инаку специјален известувач на ЕП за Македонија, се дебатираше на 5 април, а денеска се очекува нејзино изгласување во […]