Вести Македонија Топ теми

Утврден соодносот во Комисијата за избор и именувања

Утврден е соодносот во Комисијата за избор и именувања, ВМРО-ДПМНЕ 6 членови, СДСМ 5, ДУИ и БЕСА по еден. Продолжува дебатата за тоа од која партија да биде претседателот на комисијата, дали од ВМРО-ДПМНЕ или од СДСМ, пренесе Телма. Во моментов има пауза по што ќе продолжи координатиувната средба што ја закажа претседавачот Трајко Вељановски. […]

Вести Македонија Топ теми

Заев и Ахмети разговараа за стратегија како да се свика Собранието

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети во седиштето на СДСМ во Скопје разговараа за изнаоѓање решение за политичката криза, откако претседателот Ѓорге Иванов вчера соопшти дека се уште не се надминати пречките за доделување на мандатот. По средбата, Ахмети за „Алсат-М“ изјави дека со Заев разговарале за стратегија со која би […]

Вести Македонија Топ теми

(ВИДЕО) Заев ја претстави програмата на новата Влада

Обраќање, Зоран Заев, претседател на СДСМ, 10.03.2017 Почитувани граѓани, Македонија мора да оди напред! Денеска сум пред вас да ја објавам Програмата на новата Влада на Република Македонија. Суштината на Програмата се основните потреби на граѓаните на Република Македонија. Парламентарното мнозинство силно посветено на зацврстување на унитарноста, суверенитетот и стабилноста на Република Македонија, ја декларира […]

Вести Македонија Топ теми

Заев: Ќе бидам премиер на сите граѓани на Македонија

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, на прес конференција ја објави програмата на новата влада. Македонија, рече, мора да оди напред и суштината во програмата се потребите на граѓаните. „На Македонија и е потребна реформска влада, посветена на зачувување на суверенитетот, територијалниот интегритет, членството во НАТО и ЕУ, реална поделба на власта, професионални институции“, посочи Заев. […]

Вести Македонија Топ теми

Народниот правобранител Мемети ќе бара најостри казни за злоупотреба на децата за собири и протести

Народниот правобранител Иџет Мемети изјави дека училиштата треба да бидат места каде ќе се врши основната дејност воспитно-образовниот процес Децата во никој случај не треба да бидат цел на манипулации и злоупотреби, а училиштата треба да бидат места каде ќе се врши основната дејност воспитно-образовниот процес. Оттука Народниот правобранител водејќи се од најдобриот интерес на […]

Вести Македонија Топ теми

Заев: Груевски беше подготвен да го направи македонскиот јазик втор, само да се укине СЈО

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за ТВ24 вчера изјави дека Груевски бил подготвен да го направи и втор јазик македонскиот јазик, ако Ахмети се согласел да го укине СЈО. „Груевски беше подготвен, ако му кажеше Ахмети го тргаме СЈО, да го стави и втор јазик македонскиот, а не пак дали да прифати нешто во делот […]

Вести Македонија Топ теми

Иванов не го дава мандатот на Заев

„-Нема да го дадам мандатот на човек или партија кој има платформа за уривање на суверенитетот, интегритетот и на самостојноста на Македонија. Со темелните вредности на државата никој нема право да тргува“, рече претседателот Ѓорге Иванов на денешното обраќање пред јавноста. – Со преговарање за постизборна платформа на туѓа држава, се загрозуваат унитарноста и суверенитетот на […]

Вести Македонија Топ теми

Јанева: Ќе поднесам тужби за оние кои ќе му наштетат на СЈО

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева најави тужби и претставки за за секоја повреда на законите која ќе биде направена на нејзина штета и на штета на ова јавно обвинителство, пренесе 24 Вести. Според неа, иако СЈО ги брани интересите на граѓаните, сепак одредени институции и индивидуи вработени во институциите „тоа не го прифаќаат или сметат […]

Вести Македонија Топ теми

Коалициските партнери на СДСМ со едногласна поддршка, Заев да биде мандатар на новата Влада

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со претседателите на коалициските партнери на СДСМ. Сите партнери од коалицијата ја дадоа својата поддршка на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, да биде мандатарот за состав на новата Влада на Р.Македонија, известуваат од партијата. „Заедничка е оценката дека претседателот на СДСМ води совесни, мудри и одговорни политики согласно Уставот, […]