Вести Македонија Ударни вести

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлески. Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев на вчерашната седница повтори дека пратениците на СДСМ нема да учествуваат, како што рече, во бесмислена расправа што ја водат пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Посочи дека Зврлевски нема да биде отпуштен […]

Вести Македонија Ударни вести

Антикорупционерите се вратија од одмор, ќе го разгледуваат барањето на ВМРО-ДПМНЕ

Членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата вчера се вратија од годишен одмор и почнаа со работа, велат за „Мета“ од Антикорупциска. На нивниот дневен ред би требало да се најде и барањето од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ Државната комисија за спречување на корупцијата да даде толкување за примената на членот 8-а од Изборниот законик, […]

Вести Македонија Ударни вести

Дилавер Бојку – Леку убиен на плажа во Струга

Контроверзниот струшки бизнисмен Дилавер Бојку – Леку денеска попладне е застрелан на плажата „Аква скај“, потврдија за „Мета“ извори од истрагата. Непознато лице во 16.45 часот денеска го застрелало Бојку во главата, по што избегал. Бизнисменот веднаш е пренесен во струшката болница, но, според информациите, тој им подлегнал на повредите. Од МВР засега нема официјална […]

Интервју Текстови Топ теми Ударни вести

ИНТЕРВЈУ: ОЛИВЕР СПАСОВСКИ – МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

ДЕНЕС: Уште не се поминати 100-те дена од вашето министерување во МВР, но може да се забележи големата транспарентност на министерството во извршувањето на досегашните акции со изјави, приемот и соработката со медиумите. До сега имате прифатено повеќе интервјуа и не ги селектирате медиумите, што за разлика од досегашната соработка со ова министерство беше една […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МИОА: Регистарот за вработените во јавниот сектор не ја рефлектира реалната слика

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) нема официјална и веродостојна бројка на вработени во јавната администрација бидејќи регистарот за вработените не функционира, односно во него нема податоци од сите државни институции, а и оние што ги има, постојат сомневања дека голем број од нив не се уредно пополнети. Ова денеска на прес-конференција го соопшти […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Денеска e краен рок за потпис на Иванов на ребалансот на буџетот

Истекува крајниот рок во кој што претседателот Ѓорге Иванов треба да го даде својот потпис за ребалансот на буџетот, кој шести ден е во неговиот Кабинет. Иванов е на годишен одмор надвор од земјата. Според процедурата откако претседателот ќе го потпише указот за ребалансот на буџетот, законот излегува во “Службен весник” по што стапува во […]

Вести Свет Ударни вести

Евреите и муслиманите во САД ги осудија расистичките протести

Еврејските и муслиманските организации во Соединетите Американски Држави (САД) остро го осудија протестот на припадниците на повеќе расистички и неонацистички групи, особено членовите на белата расистичка организација, Кју Клукс Клан (ККК) против црномурестите, како и нивниот напад врз антирасистите кои беа против овој протест, јавува Anadolu Agency (AA). Светскиот еврејски конгрес (WJC) и остро реагираа […]

Спорт Топ теми Ударни вести

Болт не ја заврши последната трка, а Јамајка остана без медал и пласман – Тажен крај за најбрзиот човек на светот (видео+фото)

На неславен и тажен начин, најбрзиот човек на планетата Усеин Болт ја заврши кариерата на 30 години. Во финалето на штафетата 4х100 метри на СП во атлетка во Лондон, Болт се повреди и падна во последната замена. Тој се надеваше дека со колегите од Јамајка ќе освои злато, но го спречи повредата. Само што ја […]

Вести Македонија Ударни вести

16 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска се одбележуваат 16 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со кој се стави крај на воениот конфликт во Македонија во 2001 година и се постави рамка за меѓуетички соживот. Преговорите, почнаа во Скопје, а потоа продолжија во Охрид, каде завршија со парафирање на документот на 10 август. Три дена подоцна на 13 август […]

Спорт Топ теми Ударни вести

Усеин Болт вечерва во Лондон ја трча последната трка во кариерата (видео+фото)

Светскиот рекордер на 100 и 200 метри, Усеин Болт од Јамајка, вечерва го има последниот настап на светските првенства. За последен пат ќе го видиме на атлетските патеки вечерва од 22.50 часот во Лондон каде ќе трча во финалето на 4х100 метри. Болт ќе го има последното соочување со својот ривал, Џастин Гетлин во кариерата. […]