Uncategorized Вести Свет Топ теми Ударни вести

Референдумот за осамостојување на Каталонија со повредени во брутална полициска акција

Досега се регистрирани 38 повредени лица, најголемиот дел од нив со помали повреди, соопштија здравствените органи во Каталонија, додека во оваа шпанска покраина се случува масовна полициска акција со брутално насилство за да се спречи референдумот за осамостојување на Каталонија од Шпанија. Каталонскиот водач Карлес Пуџдемон го осуди, како што рече, „неоправдливото насилство“ од шпанската […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Шпанската полиција ден пред гласањето за независност на Каталонија затвора училишта

Националната гарда на Шпанија денеска затвори 1.300 од 2.315 училишта во Каталонија, во кои според плановите треба да се гласа на референдумот за независност на оваа покраина, кој е закажан за утре. Полицијата исто така го држи под контрола и регионалниот центар за телекомуникации на подрачјето на Каталонија. Како што известуваат шпанските медиуми, полицијата има […]

Вести Македонија Настани Ударни вести

“Алкалоид“ собра милион денари за Клиниката за детски болести

Еден милион денари се собрани денеска на традиционалниот хуманитарен пикник, кој седма година по ред го организира Фармацевтската компанија „Алкалоид” АД Скопје. И оваа година продолжи традицијата наречена хуманитарен пикник за вработените на кој присуствуваат членовите на нивните семејства и пријателите. Собраните пари ќе бидат донирани на „ Клиниката за детски болести“. „Нашите пријатели и […]

Вести Македонија Ударни вести

БЕГ: Да се обезбедат потребните услови за почеток на грејната сезона од страна на станарите и куќните совети

  – За да може грејната сезона насекаде да стартува навремено, потребно е потрошувачите да ги завршат интервенциите кај внатрешната инсталација и истото веднаш да го пријават во Снабдување со топлина Балкан Енерџи. Истовремено, заедниците на станари или управителите на зградите треба да овозможат непречен пристап на службените лица до топлинската станица, како и да […]

Вести Свет Ударни вести

Каталонија се подготвува за утрешниот референдум за независност

  Референдумот е закажан за 1. октомври, а неговото одржување сака да го спречи шпанската влада. Протестите ги организирал најголемиот каталонски синдикат на земјоделци, Унио де Пегесос, кој наведува дека целта на тие протести е борба за демократија и слобода. Каталонија се гледа себе си како посебна држава, со свој јазик и култура и инсистира […]

Вести Македонија Ударни вести

Извештај на Комисијата на ГАК: Кај починатите бебиња постапено е во согласност со предвидените медицински протоколи

Комисијата за вршење на стручна работа на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје на која починаа 4 бебиња, изготви Извештај според кој е заклучено дека се работи за високоризични бремености, завршени со предвремено породување во рана гестациска возраст и ниска родилна тежина на новородените, со присутност на медицински компликации во тек на бременоста. Според […]

7 дена Вести Македонија Ударни вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно, преку денот со почести сончеви периоди долж Повардарието, а утрото свежо. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од три до 12, а дневната температура од 15 до 22 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, во средината […]

Вести Македонија Ударни вести

Косовски пратеници се степаа во дебатна емисија

Политичката спротивставеност во Косово денеска ескалираше, откако во телевизиска дебата во живо се степаа двајца пратеници. Во емисијата „Инфо Локале“, Фрашер Красниќи пратеник на „Самоопределување“ и Милаим Зека, пратеник на „Иницијатива“ најпрво почнаа жестока расправија, а набргу и започнаа со навреди, по што во еден момент Красниќи фрли вода кон Зека. На тоа, тој одговори […]

Вести Свет Ударни вести

САД го кратат персоналот во амбасадата во Куба

САД драстично го кратат персоналот во својата амбасада во Куба по низата мистериозни инциденти во кои беа повредени 21 вработени во амбасадата. Стејт департментот денеска соопшти дека амбасадата во Хавана ќе остане отворена и ќе обезбедува итни услуги, но редовното издавање визи ќе биде прекинато. Бројот на вработени ќе биде намален за околу 60 проценти […]

Вести Свет Ударни вести

ЕУ ја исклучува можноста да посредува во врска со проблемот на Каталонија

Официјалните претставници на Европската Унија ја исклучија можноста да помогнат со посредување во спорот меѓу шпанската и регионалната каталонска влада во врска со претстојниот референдум за независност на Каталонија, пренесува Anadolu Agency (AA). Антонио Тајани, претседател на Европскиот парламент, на денешниот Самит на ЕУ во Естонија изјави дека спорот е „шпански проблем во којшто можеме […]