Спорт Ударни вести

Голем удар за целиот македонски бренд ВАРДАР – Самсоненко заминува! (фото)

Сосема неочекувано, а очекувано од постајаните навреди упатени кој управата на Вардар и до првиот човек на брендот, Сергеј Самсоненко одлучи да си замине од клубот по крајот на сезоната. Тоа значи дека спортскиот колектив на Вардар, што значи трите тима, ФК Вардар, РК Вардар, ЖРК Вардар остануваат без главниот спонзор, рускиот инвеститор Сергеј Самсоненко! […]

Спорт Ударни вести

Гулиев од Турција го симна од тронот Болт на 200 метри на СП во Лондон (видео)

На СП во атлетико во Лондон 2017, патеката од 200 метри има нов владетел. Тоа не е Усаин Болт туку азербејџанацот кој трчаше за Труција, Рамил Гулиев. Тој го наследи легендарниот Усеин Болт на светскиот трон на 200 метри. Гулиев го освои златото на 200 метри пред Ван Микерк од Јужна Африка и Џереми Ричардс […]

Спорт Ударни вести

Домашниот тенисер Шаповалов го шокираше Надал во 1/8 финалето на Мастерсот во Монтреал (видео+фото)

На тенискиот мастерс 1000 што се игра во Монтреал се случи најголемото изненадување. Канадскиот тенисер Денис Шаповалов приреди сензација. Тој со пресврт во 1/8 финалето го победи Надал со 2-1 во сетови 3-6, 6-4 и 7-6 и обезбеди 1/4 финале. Надал го освои првиот сет, но потоа се разигра домашниот тенисер кој сосема заслужено стигна […]

Спорт Ударни вести

Златни медали за Никерк, Шпотакова, Кипруто и Босе на СП во атлетика во Лондон (видео+фото)

На светското првенство во атлетика што се одржува во Лондон познати се уште неколку шампиони и освојувачи на златните медали. На патеката од 400 метри славеше светскиот рекордер Вејд Ван Никерк од Јужна Африка кој ја одбрани титулата. Тој имаше време од 43.98 секунди и најави дека ќе се обиде да освои златен медал и […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Сергеј Самсоненко реши да престане со спонзорството на Вардар

Сергеј Самсоненко реши да престане со спонзорството на Вардар Почитувани граѓани на Македонија, пријатели! Вчеравечер се вратив во Скопје и бев длабоко вознемирен од сето она што го прочитав во медиумите, на социјалните мрежи, порталите… Првото прашање што си го поставив себеси беше со што  јас и моите колеги од Вардар заслуживме вакви навреди? Македонија […]

Алтернатива Настани Ударни вести

„Охридско лето“: „Маскерина“ и „Зборувај тивко“

Во „Света Софија“ вечерва ќе бидат претставени две интересни содржини во рамки на „Охридско лето“, со концертот на француското трио „Маскерина“, како и со кабарето „Зборувај тивко“ со најистакнатите дела на германскиот драматург Курт Вајл. Ансамблот „Маскерина“ составен од француските уметници Себастијан Берета на барокна флејта, Мари Гијоми на виола да гамба и Николас Ватин […]

Алтернатива Настани Топ теми Ударни вести

Фотографијата на фоторепортерот Борис Грданоски стана уличен графит во Мелбурн

Најпопуларната фотографија од Супер купот – „смачканата“ фаца на фудбалерот на „Манчестер Јунајтед“, Маруан Фелаини, стана уличен графит во Мелбурн. Делото е на анонимен уметник. Фотографијата е дело на македонскиот фоторепортер Борис Грданоски, кој работи за агенцијата „Асошиејтед Прес“. Таа беше направена за време на финалето на Супер купот што се одржа во вторникот во Скопје, каде „Манчестер Јунајтед“ беа […]

Вести Свет Ударни вести

ОН: криумчари турнале над 300 мигранти во море кај брегот на Јемен

Шверцери со луѓе, турнале од бродови во море во близина на брегот на Јемен над 300 мигранти. Станува збор за два случаја во изминативе два дена. Најмалку 56 од мигрантите се удавиле, додека многумина други се водат како исчезнати. Меѓународната организација за миграции соопшти дека мигрантите биле главно од Сомалија и Етиопија и оти биле […]

Вести Македонија Ударни вести

Алинејата 4, додадена во Изборниот законик во Пржино, го кочи разрешувањето на Зврлевски

Одредбата од членот 8-а од Изборниот законик, за која ВМРО-ДПМНЕ побара мислење од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во врска со собраниската расправа за разрешувањето на држвниот јавнен обвинител, Марко Зврлевски, беше додадена во Изборниот законик во согласност со Договорот од Пржино, што во 2015 година го постигнаа СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, […]

Спорт Ударни вести

Кутињо не мрда никаде – Ливерпул ја одби последната понуда на Барселона (фото)

Премиерлигашот Ливерпул ја одби понудата од 100 милиони евра што Барселона ја понуди за бразилецот Фелипе Кутињо. Ливерпул вторпат ја одбива понудата на Барселона откако пред десетина дена „црвените“ не прифатија 85 милиони евра од каталонците. Клубот од „Енфилд“ се огласи откако каталонските медиуми објавија дека Барселона ги завршила работите за трансферот на Кутињо и дека играчот […]