Вести Македонија Ударни вести

Шефовите на дипломатиите на Шведска и Финска во посета на Македонија

Шефовите на дипломатиите на Шведска и Финска, Маргот Валстром и Тимо Соини, денеска престојуваат во официјална возвратна посета на Република Македонија, на покана на министерот за надворешни работи Никола Димитров. Реформските активности на Владата содржани во Планот 3-6-9, нивната имплементација, неопходна за исполнување на потребните критериуми за отпочнување на пристапните преговори со ЕУ ќе бидат […]

Вести Македонија Ударни вести

Села најави сојуз на албанските општини

Алијанса за Албанците вчера одржа централен митинг на плоштадот Скендербег во Скопје. Лидерот на партијата, Зијадин Села рече дека Алијанса за Албанцте е партија која што ќе им го врати достоинството на Албанците во Македонија и најавува дека токму неговата партија ќе биде најголемата во албанскиот политички блок. Села пред присутните се пофали дека токму […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МАНУ денеска одбележува 50 години од своето постоење

Македонската академија на науките и уметностите денеска одбележува јубилеј 50 години од формирањето. На Свечена академија што ќе се одржи по тој повод ќе се обратат претседателот на Македонија Ѓорге Иванов и претседателот на МАНУ академик Таки Фити. Во рамки на одбележувањето покрај музичката програма ќе биде прикажан филмот „50 години МАНУ“. МАНУ е основана […]

Вести Свет Ударни вести

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени на Камчатка

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на подрачјето кај Алеутските Острови во близина на рускиот полуостров Камчатка. Геофизичката служба на Руската академија на науките наведе дека епиценатарот бил на 773 километри источно од островот Беринг, на длабочина од 103 километри. Локалните власти на Камчатка соопштија дека нема опасност од […]

Вести Свет Ударни вести

Турција забрани издавање визи на државјаните на САД

Амбасадата на Турција во Вашингтон, во сите дипломатски мисии во Соединетите Американски Држави (САД) ги суспендираше сите процедури во врска со издавањето визи на државјаните на САД, јавува Anadolu Agency (AA). „Неодамнешните настани ја присилија Владата на Турција повторно да ја разгледа посветеноста на владата на САД за безбедноста на објектите и персоналот на турските […]

Вести Македонија Ударни вести

Груевски: Заев за мене зборува 24 часа на ден

„Дојдете и придружете ни се, придружете се на нашите напори да се обединиме и да направиме посилна Македонија. Лицето кое ја води СДСМ не вреди, заслужувате подобро, за тоа што овој човек не е загрижен за напредокот на градовите, не е загрижен за земјоделците, работниците, невработените. Тој ги нема сите во својата агенда, тој нема љубов […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев: Ајде во акција на 15 октомври, за слободни општини, за среќна Македонија

Добра вечер слободни граѓани на Република Македонија! Добра вечер Скопје. Добра вечер драги мои пријатели! Вечерва токму од ова место, од пред Владата каде заедно застанавме рамо до рамо за да кажеме доста е, вечерва ечи волјата на слободни граѓани на Република Македонија! Оваа глетка ми потврдува – на 15-ти октомври граѓаните тргнуваат во нова […]

7 дена Вести Македонија Ударни вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен северен ветер. Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 19 Целзиусови степени, Крива Паланка 17, Берово 15, Кавадарци 21, Дојран 22, Маврово 12, Охрид 17, Битола 18… УХМР прогнозира дека следува период […]

Вести Македонија Ударни вести

МОСТ со најостра осуда за насилството во кампањата за локалните избори

Граѓанската асоцијација „Мост“ денеска најостро го осуди насилство од било каков вид и ги повика учесниците во изборите да се воздржат од злоупотреба на вакви и слични настани за изборни цели, а надлежните институции темелно да ги истражат инцидентите. Од асоцијацијата наведуваат дека во текот на кампањата биле забележани неколку изолирани случаи на злоупотреба на […]

Uncategorized Вести Македонија Ударни вести

СДСМ: Залудни се лажните вести на ВМРО-ДПМНЕ, ЕЛЕМ нема да се продава

  “Ќе видиме, ќе смениме, ќе направиме… Дали ваквото големо „ЌЕ“ на Заев за што е поврзано со РЕК Битола и загадувањето, не се ништо друго туку купување време за најголемиот бонбона бизнис на Балканот вреден 2 милијарди евра: – продажба на најпрофиталбилниот монопол во Македонија, ЕЛЕМ. Тоа што вице-премиерот на Заев, Кочо Анѓушев сам на себе […]