Вести Македонија

Куба ги легализираше малите и средни приватни претпријатија

  Властите на Куба објавија дека ги легализирале малите и средни приватни претпријатија што е нова фаза во реформите кои се спроведуваат од кога е претседател Раул Кастро, кој го презеде управувањето со земјата од својот брат Фидел во 2008 година. Раул Кастро се обидува да го поттикне растот на слабата кубанска економија, но е […]

Вести Македонија

Меркел не е загрижена поради заканите на Ердоган

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска рече дека не е загрижена поради заканите на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган за блокирање на Договорот меѓу Европската Унија и Турција, што значително може да го зголеми приливот на бегалци кон Европа. – Не сум загрижена, само ни е потребно повеќе време – изјави Меркел по состанокот на нејзиниот […]

Вести Македонија

Во петок пред полициската станица „Беко“ ќе има забава наречена „Информативен разговор“

Во петок навечер во 21 часот пред полициската станица „Беко“ ќе се организира забава насловена како „Информативен разговор“. Настанот е креиран на социјалната мрежа „Фејсбук“. „Откако стапи на функцијата министер за внатрешни работи, нашиот ценет Митко Чавков се отвори кон граѓаните за информации. Човек учи додека е жив нели. По тој повод овој петок свечено […]

Вести Македонија

Уставниот суд со конечна одлука: Избори на 5 јуни дефинитивно нема

Уставните судии на денeшната седница едногласно за неуставни ги прогласија двете одлуки за распуштање на Собранието донесени на 18 јануари и на 23 февруари оваа година, потврдија за „Мета“ од Уставниот суд. – Се поништува одлуката за распуштање на Собранието од 18 јануари и одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието од 23 […]

Вести Македонија

Талибанците именуваа нов лидер

  Авганистанските талибанци денеска соопштија дека нивен нов лидер е Мавлави Хајбатула Акунџада, на местото на Мула Актар Мансур кој беше убиен во напад со дрон од страна на армијата на САД. Како што пренесува „Би-би-си“, засега малку се знае за политиката и правецот кон кој новиот лидер ќе ги води талибанците, но според аналитичарите […]

Вести Македонија Текстови

ГДОМ со контра-пароли против Најчевска и Пировска пред полициската станица

Припадници на граѓанското здружение ГДОМ, се појавија на протестот пред полициската станица „Беко“ со транспаренти против Мирјана Најчевска и Уранија Пировска, кои од утринава се таму на информативен разговор. Полицискиот кордон ги спречи граѓаните од ГДОМ да се приближат до демонстрантите од „Шарената револуција“, а по малата вербална расправија со полицијата тие си отидоа. Професорката […]

Вести Македонија Текстови

„Од безбедносни причини“ Делегацијата на ЕУ ја откажа средбата со невладините огранизации

Делегацијата на Европската Унија во Македонија од безбедносни причини ја откажа средбата со невладините организации која беше закажана за денеска во 10 часот. Дел од невладините организации прифатија да учествуваат на консултациите со амбасадорите, а дел го откажаа своето присуство. – Делегацијата на ЕУ и понатаму останува отворена за соработка со невладиниот сектор  – кусо […]

Вести Македонија

Слаб одзив на развиените земји на хуманитарниот самит за бегалците

Генералниот секретар на Обединети нации (ОН), Бан Ки-мун и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изразија жалење поради слабиот одзив на групите на најразвиени земји (Г7), од кои, на хуманитарниот самит на ОН учествувала само германската канцеларка Ангела Меркел. Ки-мун ги повика земјите повеќе да партиципираат во хуманитарната помош и да преземат заедничка одговорност за бегалците, на […]

Изјави Македонија

Рената Јајоска, демонстрант

“ Ќе протестираме се додека нелегитимниот претседател не ја повлече аболицијата. Нема да дозволиме фикусот Иванов да биде давеничката сламка на Груевски. Нема да дозволиме од Република Македонија да направат Контрарепублика.”