Македонија Став

ЧАВКОВ

Снимателот кој што на граѓанските протести од блиску ги снимал демонстрантите но, и новинарите и снимателите на медиумите, бил припадник на специјалните полициски единици за брзо распоредување. Овие единици се под контрола на заменскиот министер Митко Чавков, кој што јавно се закани дека ќе снима и ќе поднесува пријави против учесниците на протестите ( не […]

Македонија Став

КОНТРАШИ

Граѓанската “Шарена револуција” многумина ја доживуваат како “македонска демократска пролет”, со која ќе пристигне украдената слобода и правда. Но, за дпмне-овските контра-протестанти и нивните медиумски “трубаши”, станува збор за “контра-револуција” увезена од странство, преку која што наводно “црната” меѓународна заедница сака да ги сруши темелите на “груевистичката преродба”. На ваквите обвинувања, Здружението “Протестирам” одговори со […]

Македонија Став

БАНКАРСКИ ИНФУЗИИ

Државата е во тешка финансиска состојба – предупредија економските експерти. По речиси дваесетина години макроекономската стабилност, станува проблематична стабилност на денарот и платниот биланс. Според нив, Македонија наликува на пациент кој е приклучен на апарати, на кого постојано му треба зголемена финансиска инфузиска доза. Оној момент кога одделни инвеститори во државни обврзници решија да ги […]

Изјави Македонија

Катица Ќулавкова

Зарем немате чувство, драги мои читатели, пријатели, па и оние што не се многу наклонети на нашите литературни творби, дека нашава татковина навистина тоне кон бессознанијата што ни беа сервирани не само од групата наши сонародници кои се на власт, туку  и од сите оние набљудувачи што глумат и се прават дека нешто многу ја […]

Изјави Македонија

Зоран Заев

–Зборот е збор! Никој нема право да ги уценува граѓаните ! Неопходно е да се исполнат два предуслови: 1.Иванов да ги повлече сите срамни одлуки за помилување што ги донесе по нарачка на Никола Груевски, спротивно на Уставот и законите. 2. Да се свика Собранието за да ја повлече одлуката за одржување на избори на 5-ти […]

7 дена Македонија

НА РАБ НА КОНФЛИКТ

Меѓународната кризна група (МКГ) на својата најнова листа ја стави Македонија во групата на земји каде што состојбата се влошува и е на работ на конфликт. Според МКГ, политичката криза во Македонија се заострува, што предизвика домашна и меѓународна критика и повеќедневни протести. Притоа, се посочуваат низа настани кои придонесоа за влошување на безбедносната состојба, […]

7 дена Македонија

ЕКСПЕРТСКА ВЛАДА

Демократскиот сојуз  предлага свикување на седница на парламентот и одложување на изборите, со што ќе се создадат услови за избор на експертска влада, а не политичка. Мандатарот треба да биде кандидат со високи професионални и демократски капацитети, без партиски багаж, кој ќе има слобода да го формира владиниот кабинет од професионалци. Оваа влада би имала […]

7 дена Македонија

ПОБАРАНА Е ОСТАВКА ОД ЃОРЃЕ ИВАНОВ

Глобалното движење за борба против корупција “Транспаренси интернешнел” побара оставка од македонскиот претседател  Ѓорѓе Иванов и одложување на изборите закажани за 5 јуни, се` додека не биде пречистен избирачкиот список. “За повторно да завладее правото во Македонија и за да може да се одржат слободни и фер избори, ние сме цврстo уверени дека претседателот треба […]

7 дена Македонија

7 ДЕНА

*СЕРИОЗНА ЗАГРИЖЕНОСТ НА ЕУ Холандскиот министер за надворешни работи Берт Коендерс испрати писмо до сите претседатели на политичките партии што го потпишаа Договорот во Пржино, во кое се изразува сериозна загриженост на Советот на Европската Унија за политичката криза и се бараат итни конкретни чекори и решенија за нејзино надминување. Министерот порача дека “без натамошно […]