Вести Македонија

ДС: Груевски треба да го врати мандатот!

Соопштение на ДС: Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, се покажа крајно неодговорно, кршење на Уставот и продлабочување на кризата. Граѓаните очекуваат промени на подобро, а не пазарења со националните и државните интереси. Албанците што гласаа за и против ДУИ исто така се за […]

Вести Македонија

Играта продолжува: Ново задолжување за раздолжување

  Владата денеска планира да се задолжи за над 16,1 милиони евра. парите ќе ги обезбеди од домашни кредитори преку аукција на државни хартии од вредност, јавува 24 Вести. Половина од сумата што денеска ќе ја позајми ќе се враќа 15 години, додека останатата дел доспева за две години и за помалку од една година. […]

Вести Македонија

Ново судско рочиште за Мариглен Демири од Левица

Закажано e ново рочиште на судскиот процес против Мариглен Демири од Левица, поради учество во протестите минатата година. Од Левица велат протестите одамна завршија, но судскиот прогон против истакнати членови на Левица продолжува. Покрај Мариглен Демири, судски процес за учество на протестите се води и против  Здравко Савески и Владимир Куновски. Претходното рочиште беше откажано […]

Вести Македонија

ЛДП: Груевски да даде отчет за лажираниот инвестициски бум

Соопштение на ЛДП:   Независните новинарските истражувања го разобличија и потврдија популизмот на владеjачката партија, ВМРО-ДПМНЕ, која цели 10 години предводена од Никола Груевски ги лажеше и замајуваше граѓаните со бум од странски инвестиции и нови работни места. Најновото истражување на БИРН покажа дека во последните 10 години од помпезно најавуваните 3,8 милијарди евра, инвестирани […]

Вести Македонија

СЈО отвори две нови истражни постапки – „Тарифа“ и „Тенк“

Специјалното јавно обвинителство, постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори, отвори две нови истражни постапки под работни наслови „Тарифа“ и „Тенк“. Со наредбата за спроведување на истражната постапка во случајот „Тарифа“ опфатени се седум лица поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување […]

Вести Македонија

Цела Македонија под привремена управа – в.д. ги водат судовите, владата и собранието

Трите власти во државата – законодавната, судската и извршната – се под привремена управа. Веќе два месеци, и подолго, на чело на најважните судови, Владата, Собранието, МВР се наоѓаат вршители на должност, кои привремено ги извршуваат раководните функции на кои се поставени. Ваквата ситуација го скратува дијапазонот на одлуки и на решенија што можат да ги […]

Вести Македонија

Kаде може да се купи или надополни електронска картичка за ЈСП

На сајтот на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ има објавено мапа со сите продажни места. ЈСП веќе информираше дека електронските картички можат да се надополнат на 30 продажни места на претпријатието, на 54 локации на мастер-дилерот и на 3 автомати за картички (ТВМ). Продажните места на мастер-дилерот можете да ги најдете на следните локации: Она за […]

Вести Македонија

Техничката влада нема право да се задолжува и да распишува тендери, сметаат експертите

Актуелната техничка влада продолжува да одржува редовни аукции на државни хартии од вредност и да се задолжува, а во некои случаи и многу повеќе од доспеаните долгови за враќање. Последното задолжување на Владата беше на 17 јануари годинава, со нови 6,45 милиони евра на период од една година, за следниот ден да се раздолжи за истата […]

Вести Македонија

Владимир Панчевски не се појави во судницата

  Одложено e судењето на експретседателот на Кривичниот суд, судијата Владимир Панчевски, по тужбата за мобинг поднесена против него од Горан Стаменковски од Одделението за човечки ресурси. Панчевски не се појави во судницата во Основен суд Скопје 2, иако, како што вели адвокатот на тужителот, бил уредно поканет. – Имаме материјални докази и сведоци со […]

Вести Македонија

Обвинетиот Панчевски за мобинг денеска пред судот

  Експретседателот на Кривичен, судијата Владимир Панчевски, денеска треба да се појави во судница каде што пред судија за работни спорови ќе треба да ја изнесе својата одбрана на тужбата за мобинг поднесена против него, јавува  24 Вести. Горан Стаменковски од Одделението за човечки ресурси го тужи Панчевски бидејќи во подолг временски период го прераспоредувал […]