Вести Македонија

Власта носи „практични“ законски измени за да ја контролира полицијата пред избори

Со измените на Законот за внатрешни работи, со кои се предвидува државниот секретар во Министерството за внатрешни работи да биде именуван од Владата, како и со веќе усвоените измени на Законот за полиција, власта сака да му ги врзе рацете на новиот министер, кој би застанал на чело на МВР пред избори, вели за „Мета“ пратеникот […]

Вести Македонија

„Го сакам ГТЦ“ и „Шарената револуција“ денеска заедно на протест

Граѓанските иницијативи „Шарена револуција“ и „Го сакам ГТЦ“ денеска, во 19 часот, пред Специјалното јавно обвинителство ќе излезат на заеднички протест. „Шарената револуција“ на денешниот протест ќе бара Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство. „Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и на тој начин да […]

Вести Македонија

Државната секретарка во МВР, Анастасија Илиеска, стана директорка на УЈП

Државната секретарка во МВР, Анастасија Илиеска, стана директорка на Управата за јавни приходи (УЈП), потврдија од Владата за „Мета“. – По изборот на Кирил Миноски за министер за финансии, заради тековно извршување на функциите на институцијата, Владата одлучи директорот на подрачната единица на УЈП во Скопје, Петар Есмеров, привремено да биде назначен за вршител на […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: МЕНДУХ ТАЧИ

“По средбите на македонските политички лидери со германскиот специјален преставник Јоханес Хајндл и со заменичката на државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, работите околу можните решенија за излез од политичката криза и датумот за избори ќе станат поизвесни. Странските преставници кои посредуваат во решавањето на кризата треба да имаат поцврст став, да не ги толерираат разните […]

Македонија Став

СТАВ: УНИВЕРЗИТЕТОТ ЌЕ БИДЕ ПОВТОРНО НАШ!

Борбата за демократско и квалитетно студентско организирање на УКИМ е присутна скоро една деценија. Со години наназад студентски активисти алармирааа, креираа, потенцираа, организираа активности со цел менување на правните акти кои ексклузивитетот на студентското организирање го доделуваа на една организација која се вика Студентски парламент при УКИМ. Со години наназад, студенти кои не се избрани […]

Вести Македонија

Собраниска седница за завршната предлог-сметка на буџетот за 2015 година, без присуство на опозицијата

Пратениците на денешната 108. собраниска седница ќе расправаат по завршната предлог-сметка на буџетот за 2015 година. Министерот за финансии, Кирил Миноски, неодамна ја образложи завршната сметка на буџетот за 2015 година пред членовите на собраниската Комисија за финансирање и буџет. Вкупните приходи на буџетот биле 161 милијарда денари, расходите 180 милијарди денари, а дефицитот изнесувал […]

Вести Македонија

КОНТРАСПИН: Одлуката на ЕУ е санкција, а прстот е вперен кон ВМРО-ДПМНЕ и кон ДУИ

Ако некој отворено вели дека Владата е без политичка волја, Владата нема подготвеност, нема зрелост, нема политичка посветеност итн., и дека поради тоа се кратат 27 милиони евра, а дека помошта нема да биде продолжена со друг проект, спинување е да се крие дека тоа не биле санкции или казна од ЕУ за Македонија во […]

Вести Македонија

Измени на Законот за внатрешни работи: Државниот секретар во МВР да го именува Владата

Државниот секретар во Министерството за внатрешни работи (МВР) да го именува Владата на предлог на ресорниот министер, наместо тој да се избира од редовите на раководните лица во МВР. Ова е клучната измена во Законот за внатрешни работи што денеска е на дневен ред на пленарната седница на Собранието. „Имајќи ја предвид досегашната практична примена на […]

Вести Македонија

Хајндл денеска на средби со потписниците на Договорот од Пржино

Посредникот за решавање на политичката криза во Македонија, германскиот амбасадор во Австрија, Јоханес Ханјдл, денеска треба да пристигне во Скопје и да се сретне со лидерите на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино. „Надоврзувајќи се на неговите претходни посети од минатите недели, Амбасадорот Хајндл одново ќе разговара со партиите- потписнички на Пржинскиот договор како и […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: РАДМИЛА ШЕЌЕРИНСКА

„Не треба да бараме нов договор, туку треба да го реализираме постојниот. Нема време за губење. Целта ни е да завршиме, а не да одложиме. Важно е да има фер и демократски избори со реформирани медиуми и со прочистен избирачки список. Значи, да профункцинираат сите елементи од Договорот од Пржино. Точно е дека побаравме специјално судско […]