Став

Абдулменаф Беџети: ДУИ прва ќе му сврти грб на ВМРО-ДПМНЕ кога ќе види дека Груевски не може да формира влада!

Абдулменаф Беџети ѝ припаѓа на најстарата генерација на албански политичари, која во почетните години на македонската независност гравитираа околу првата албанска партија – ПДП. Тој беше министер за транспорт и врски во владата на СДСМ до 1998 година, додека по победата на ВМРО-ДПМНЕ ја презеде лидерската палка на партијата. Со текот на времето, Партијата за […]

Вести Свет

Ердоган со закани за отворање на границите кон ЕУ за бегалците

Турскиот претседетел Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Анкара би можела „да ги отвори границите за мигрантите“ кои сакаат да заминат кон земјите членки на ЕУ, како одговор на резолуцијата на Европскиот парламент со која се бара замрзнување на преговорите за членство на Турција во Унијата. – Слушнете ме! Ако и натаму продолжите вака, границите ќе […]

Вести Свет

„Луфтханза“ одложи уште 830 летови

– Во соопштението на „Луфтханза“ се наведува дека за период од три дена, вклучувајќи го и денешниот ден, поради штрајк се откажани 2.618 летови и поради овие откажувања, погодени се 315.000 патници. ФРАНКФУРТ (АА) – Германската авиокомпанија „Луфтханза“, информираше дека поради штајк на пилотите, одложени се 830 летови на куси и средни дестинации, закажани за […]

Вести Македонија

ДИК ќе замени 3.480 печати на изборните комисии со нови

Државната изборна комисија ќе ги замени сите постоечки печати на изборните комисии со нови. Станува збор за 3.480 печати кои ќе бидат заменети сo нови, а одлуката на ДИK доаѓа откако беше констатирано дека недостигаат 47 печати од Oпштината Бутел oд претходниот изборен циклус. На седницата на која беше донесена ваквата одлука, дел од членовите […]

Вести Македонија

Државата ќе се задолжи со нови 113,5 милиони евра

Во изборна кампања, државата ќе се задолжи со 113,5 милиони евра кај домашните кредитори, во вторник, на 29 ноември. Утредента, пак, на 30 ноември, власта треба да врати 53 милиони евра. До денот на изборите, власта треба да врати вкупно 124,6 милиони евра, а до крајот на годината треба да врати вкупно 160,5 милиони евра. Овие […]

Вести

ЕУ: Приходите од дрога во Албанија на ниво од 2,6 отсто од БДП

Во последниот извештај на Европската комисија за напредокот во Албанија се проценува дека приходите од илегалната трговија и производството на дрога во земјата, достигнуваат ниво од 2,6 отсто од албанскиот бруто домашен производ (БДП), јави дописник на МИА. Според извештајот, како што наведува тиранската телевизија Топ чанел, парите заработени од шверцот со наркотици претставуваат значаен […]

Став

Новакоски за ЦИВИЛ: И пред изборите е јасно дека меѓународните набљудувачи ќе реагираат на нееднаквоста на правото на глас!

 Адвокатот Александар Новакоски, експретседател на Државната изборна комисија, и правен експерт на ЦИВИЛ – Центар за слобода, на конференцијата „Слободни избори 2016“, потенцираше дека не можеме да очекуваме фер и демократски избори кога „не е направено ништо околу Избирачкиот список“. „Изминатите изборни циклуси, за мене се најрелевантен показател. Имавме повреди на одредби од меѓународни конвенции. […]

Вести Македонија

Бриселската тројка на средби со Катица Јанева и со партиите

Тројцата известувачи на европарламентот за напредокот на Македонија, европратениците Кнут Флекенштајн, Едвард Кукан и Иво Вајгел утринава пристигнаа во Скопје ги почнаа средбите со македонските претставници при што разговара за подготовката за изборите и за текот на изборната кампања. Европратениците во моментов имаат средба со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а потоа е предвидено да имаат […]

Вести Свет

Европскиот Парламент денеска изгласа замрзнување на преговорите со Турција за приклучување кон ЕУ

Европскиот Парламент денеска гласаше за замрзнување на преговорите со Турција за приклучување кон ЕУ. За замрзнување на преговорите гласаа 479 од вкупно 751 европратеници, а 37 беа против. Со тоа Европскиот Парламент реагира на мерките што турската влада ги презема против медиумите и опозицијата во земјата по обидот за пуч во јули годинава. Меѓутоа, резолуцијата […]

Вести Македонија

СЈО го побара случајот „Сопот“ од Обвинителството за организиран криминал

Соопштение на СЈО: На ден 04.11.2016 година од наша страна до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесено е барање за доставување на предметот познат во јавноста како „Сопот“.  Предметот е побаран со цел да одлучиме дали овој предмет спаѓа во надлежноста на Специјалниот јавен обвинител, имајќи предвид јавно објавен разговор […]