Вести Свет

ОН: ДЕНЕСКА ПОЧНУВА САМИТОТ ЗА БЕГАЛЦИТЕ И МИГРАНТИТЕ

Денеска во седиштето на Обединетите нации во Њујорк, Самитот за бегалците и мигрантите, кој ќе го отвори новиот претседавач на Генералното собрание на ОН Питер Томсон, по што ќе говори и генералниот секретар на ОН Бан Ким-мун. – Ова е прв пат Генералното собрание на ОН да организира самит на ниво на шефови на држави […]

Вести Свет

Советот на Европа ја повика Унгарија да ја запре сегрегацијата на ромските деца

БУДИМПЕШТА (АА) – Експертите за заштита на националните малцинства во Европа ја повикаа Унгарија да ја запре „добронамернaтa сегрегација“ на ромските деца во училиштата во земјата, пренесува Anadolu Agency (AA). Во најновиот извештај на Советот на Европа за регулирање на правните стандарди и човековите права во Европа, се наведува дека Унгарија спроведува настава во која ромските […]

Вести Македонија

Беџети: Владата треба да функционира технички, а не да носи стратешки одлуки

Владата донесе одлука за нов проект за изградба на дистрибутивна мрежа на природен гас за која информираше викендов, а од СДСМ сметаат дека на помалку од три месеци до изборите, власта се обидува да споведе еден од најскандалозните корупциски тендери и во предизборие да дава концесија на 30 години. Во овој момент, владата нема никакви законски пречки […]

Вести Македонија

НА РЕД Е “ПАЛОМА БЈАНКА” СО НОВА БАРОКНА ФАСАДА

Без застој продолжуваат работите на барокните фасади во центарот на Скопје. Голем дел од стаклената фасада на деловната зграда „Палома бјанка“ во центарот на Скопје повеќе не се гледа. Викендов беше оградена со скеле и заштитна мрежа. Градските власти се уште не соопштија која фирма го направила основниот проект за фасадата која треба да биде […]

Вести Македонија

Талески не се откажува: Техничкото училиште ќе го распише тендерот за школскиот превоз

Притворениот градоначалник Владимир Талески не се откажува од тоа тендерот за бесплатниот школски превоз во Битола, наместо од Општината, да биде организиран од средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ од Битола. Тендерот најверојатно ќе го распише училиштето, а парите на превозниците повторно ќе им ги исплаќа Општината, од дотациите на Министерството за образование. Денеска попладне училишниот одбор […]

Вести Свет

ПЕТ ЛИЦА УАПСЕНИ ЗА НАПАДОТ ВО ЊУЈОРК

Според медиумски извештаи, во врска со експлозијата на бомба, која во саботата вечерта експлодира на Менхетен во Њујорк, уапсени се пет лица. Сите се наоѓале во еден автомобил. ФБИ не дава поединости околу случајот и се ограничува на скудни информации: навистина бил запрен еден автомобил, но нема уапсени. Истрагата продолжува, велат од полицијата. Во саботата вечерта […]

Вести Македонија

Пратениците ќе расправаат за ребалансот на Буџетот за поплавите

  Собранието денеска во рамки на 117. седница треба да почне расправа за новиот ребаланс на буџетот за 2016 година, кој се предлага за да се обезбедат 36,4 милиони евра за целосно обесштетување на штетите од поплавите од 6 август годинава. Со ребалансот се предлага обезбедување дополнителни 35 милиони евра за целосно обесштетување на поплавените. Со […]

Вести Свет

Партијата на Путин со убедлива победа на парламентарните избори во Русија

На парламентарните избори за 450 пратеници на Долниот дом на рускиот парламент убедливо победи партијата Единствена Русија на претседателот Владимир Путин. Партијата освоила 54,3 отсто од гласовите, со што ќе добие апсолутно мнозинство во парламентот. Комунистичката партија освои 14,9 отсто, а Либерално-демократската партија – 15,1 отсто од гласовите. Фондот на јавно мислење соопшти дека другите […]

Вести Свет

Кина: Тајфунот „Меранти“ досега однесе 28 човечки животи

ПЕКИНГ (АА) – Во најсилниот тајфун во годината во Кина, „Меранти“, бројот на загинати се искачи на 28, а 15 лица се исчезнати, јавува Anadolu Agency (AA). Локалните власти соопштија дека во јужната кинеска провинција Фуџиен загинаа 18 лица и 11 други се исчезнати. Исто така беше соопштено дека во регионот биле оштетени околу 18.300 куќи […]

Вести Свет

Судири пред амбасадата на Русија во Киев

По нападот на амбасадата на Русија во Киев, кој се случи во петокот вечер,  денеска група млади лица се обиде да го блокира влезот во амбасадата, јавуваат украинските медиуми. Неколку лица се обиделе да го блокираат влезот на зградата, а потоа почнале да ја туркаат оградата. Дошло и до судир со безбедносните сили во кои […]