Вести Македонија

СЈО: Безбедноста на опремата ќе биде на товар на УБК, бидејќи не пуштаат наши истражители

Директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Владимир Атанасовски, денеска го известил Специјалното јавно обвинителство дека не дозволува истражители на СЈО физички да бидат присутни во УБК додека не дојде надворешниот експерт, кој треба да помогне во извлекувањето на податоците од системите за прислушување. „Откако беа прибавени поголем дел од податоците, а со цел […]

Вести Македонија

11 граѓани од дијаспората до денеска се пријавиле за гласање на изборите

До денеска, заклучно до 14 часот, вкупно 11 македонски државјани кои живеат во странство се пријавиле за гласање на изборите на 11 декември во дипломатско-конзуларните преставништва на земјава, преку апликацијата поставена на интернет-страницата на Државната изборна комисија (ДИК), соопштија денеска од Комисијата. Од пријавите, како што информираат од ДИК, 10 биле прифатени, а една пријава […]

Став

РСЕ: Објави или исчезни – Новица Наков

Новица Наков, блогер, истакнат член на македонската заедница за слободен софтвер. Фото: Петар Кајевски Во Македонија минатата година има 815 објавени научни трудови или 0,2 трудови по наставник/соработник, што е на пример шест пати помалку од Велика Британија, пишува Новица Наков во младинската онлајн колумна на Радио Слободна Европа. Една од најголемите маки на македонските […]

Вести Свет

Судир меѓу полицијата и бегалците во кампот „Џунгла“ во Франција

ПАРИЗ (АА) – Во импровизираниот бегалски камп „Џунгла” во Франција, во вечерните часови дошло до судир меѓу бегалците и полициските сили, јавува Anadolu Agency (AA). Полицијата интервенираше и со солзавец. Бегалскиот камп е еден од камповите со најлоши услови. Судирот е резултат на одлуката на француските власти за затворање на кампот, а дека бегалците ќе бидат […]

Вести Македонија

Мнозинството Грци сакаат решение на спорот за името, но без терминот „Македонија“

Повеќе од половина Грци не прифаќаат терминот „Македонија“ да стои во конечното решение за името на нашата земја, а само тројца од 10 Грци прифаќаат сложено решение за името во преговорите меѓу двете држави. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење во Грција околу македонско-грчките односи и спорот за името, спроведена од грчката […]

Вести Македонија

Истражителот пуштен од полициската станица по доаѓањето на Јанева

Истражителот кој беше приведен во полициската станица Беко се враќа во просториите на СЈО. Ова го изјави пред новинарите специјалната обвинителка Катица Јанева, пренесе Телма. Станува збор за истражител кој бил на задача за да обезбеди лице барано во одредена истрага.  – Видовме дека е неосновано приведен и задржан во полициска станица и дека не […]

Вести Свет

Ципрас: Грексит е план на германскиот министер за финансии Волфганг

„Планот за излез на Грција од еврото и преминување кон драхмата не е ниту мој, ниту на Франсоа Оланд, ниту пак на Владимир Путин. Тоа е план на Волфганг Шојбле“, изјави Ципрас АТИНА (АА) – Премиер на Грција Алексис Ципрас, во врска со минатогодишната изјава дека излезот од еврозоната е решение за кризата во Грција […]

Вести Македонија

Јанева се враќа во УБК за да види зошто ѝ го избркале истражителот

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, вечерва повторно се враќа во Управата за безбедност и контраразузнавање бидејќи истражител на СЈО бил отстранет од просторијата во УБК, информираше таа во гостувањето на „Топ-тема“ на телевизија „Телма“. Јанева појасни дека и покрај тоа што обвинителите ја напуштиле УБК, сепак таму имало истражители кои останале за да следат кој […]

Вести Македонија

СЈО си замина од УБК со податоците за прислушуваните разговори

По 48 часа обвинителите и истражителите од Специјалното јавно обвинителство ја напуштија Управата за безбедност и контраразузнавање. Тие според информациите на Нoватв пред малку си заминале од УБК, а со себе ги зеле податоците од системот за следење на комуникациите, како што се податоци за Посебни истражни мерки (ПИМ) и книга за нивна евиденција. Односно, во […]

Изјави

ИЗЈАВИ: ЗОРАН ЗАЕВ-Прислушувањето е кривично дело и злоупотреба на човековите слобода и права

„Јас сум Зоран Заев, човекот што ги поседуваше „бомбите“ и ги предаде на Специјалното јавно обвинителство. Да има сведоци макар за еден процент од тоа што сум го изнаслушал во тие разговори, верувам дека многу лесно ќе се вратат правдата и правната држава во Македонија. За сите прашања поврзани со СЈО, ќе мора да ги […]