Вести

Пожари во САД: 1.000 луѓе на терен, евакуирани 1.000 жители, уништени куќи

Околу 1.000 луѓе работат на гаснењето на пожарот со помош на хеликоптери. Евакуирани се жителите од 858 домови, а противпожарните екипи на терен работат без прекин КАЛИФОРНИЈА (АА) – Сушата и невидените високи температури доведоа до појава на неколку пожари ширум Соединетите Американски Држави (САД), јавува Anadolu Agency (AA). Пожарите зафатија и понатаму им се […]

Вести

Продолжуваат штрајковите и протестите во Франција

Синдикатите и работничките организации бараат Владата да го повлче нацр-законот, во спротивно нема да се повлечат ПАРИЗ (АА) – Како знак на протест во однос на новиот нацрт-закон за работни односи кој француската влада сака да го воведе, денес на повик на синдикатите во земјатa започнаа протестните маршеви, јавува Anadolu Agency (AA). Според соопштението париските […]

Вести

Убиен напаѓачот што пукаше во кино во Германија

Маскираниот напаѓач кој попладнево пукаше во кино-комплексот во Виернхајм, близу Франкфурт е убиен, откако бил застрелан од специјалните единици на германската полиција, соопшти министерството за внатрешни работи на сојузната држава Хесен. „Проценките на полицијата беа дека вооружениот маж држи заложници поради што беше застрелан и убиен“, изјавил министерот за внатрешни работи на Хесен, Петер Бут, […]

Вести

Десетици повредени во напад на кино во Германија

Десетици лица се повредени откако вооружено лице отвори оган во кино-комплекс во Западна Германија, јавува германскиот весник „Билд“. Мажот, кој носел маска и на рамо носел појас со муниција, влегол во „Кинополис“ во Виернхајм околу три часот по локално време. Напаѓачот се забарикадирал во кино-комплексот. Како што јавива „Дармшадтер ехо“, меѓу 20 и 50 лица […]

Вести Македонија

Чичаковски: Од 226.000 спорни гласачи, за 71.000 нема никаква евиденција

Од 226.000 спорни гласачи во избирачкиот список, за 71.000 гласачи нема никаква евиденција, изјавил денеска претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, по состанокот на работната група за избирачки список, пренесува „Утрински весник“. Според Чичаковски, допрва ќе се преговара што ќе биде со овие 71.000 гласачи за кои вкрстената проверка покажала дека не се […]

Вести Македонија

Левица до Иванов: Сега е јасно дека, освен царот, и неговиот дворски шут е гол!

Со својот последен говор, Ѓорге Иванов ѝ даде до знаење на целата македонска и светска јавност дека целосно ја деградирал функцијата претседател на Република Македонија и станал „само еден обичен гласноговорник“ на осомничениот за тешки криминали, поранешен премиер, Никола Груевски, стои во реакцијата на партијата Левица на вчерашниот говор на Иванов. „Сега е јасно дека, […]

Вести Македонија

Коцијанчич за говорот на Иванов: Сите да се воздржат од мешање во работата на СЈО

Европската комисија денеска ги повика политичките лидери и другите државни институции да го почитуваат и да не се мешаат во работата на Специјалното јавно обвинителство. – Сите треба да се воздржат од мешање во работата на Специјалното јавно обвинителство, кое е задолжено за воспоставување на правната одговорност за тоа што беше обелоденето со прислушуваните разговори […]

Вести Македонија

НСДП: Иванов заслужи да биде прогласен за персона нон грата

„Лицето Ѓорге Иванов уште еднаш покажа дека личната политичка недозреаност и недораснатост за функцијата Претседател на Република Македонија е идеален инструмент на „злосторничкото здружение“ за темелно еродирање на сите институции на системот, погазување на демократските вредности и принципи и за туркање на државата во меѓународна изолација“, се вели во реакцијата на НСДП на вчерашното обраќање […]

Вести

Турција ја одби посетата на германска делегација поради резолуцијата за геноцид

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, потврди дека неговата земја го забранила влезот на висока германска делегација на своја територија, како одговор на усвојувањето на резолуцијата за признавање на геноцидот на Ерменците во германскиот парламент. – Ние сметаме дека посетата е неприфатлива – им изјавил Чавушоглу на новинарите во Анкара. Германските власти соопштија дека државниот […]

Вести Македонија

СЈО бара изземање на Поп-Стефанија, судот има три дена да одлучи

Судијката Александра Поп-Стефанија го прекинала сослушувањето на осомничените во случајот „Тврдина“, по барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за нејзино изземање од предметот, соопшти Основниот суд Скопеј 1. „Судијата на претходна постапка, пред да заврши со распитот на еден од повиканите лица по повод предлогот поднесен од страна на Јавното обвинителство за гонење кривични дела […]