Вести Македонија

Куновска даде оставка во градската организација на СДСМ поради Поповска

Софија Куновска поднесе оставка од местото претседател на Градската организација на СДСМ незадоволна од листите за кандидати на пратеници, дознава СДК од извори во партијата. На состанокот на Извршниот одбор на партијата пред одржувањето на Конгресот Куновска поднела оставка и рекла дека останува во кампањата како посветен член на СДСМ до конечно уривање на режимот […]

Вести Свет

Германскиот претседател Гаук загрижен доколку на изборите во САД победи Трамп

Германскиот претседател Јоаким Гаук изрази загриженост поради можноста на изборите во САД да победи републиканскиот кандидат за Белата куќа, Доналд Трамп, кого го нарече „непредвидлив“. Тој во интервју за германското списание „Шпигел“ укажа на опасноста од автократија во САД. – Не сме во можност да кажеме што би можеле да очекуваме од Доналд Трамп како […]

Вести Македонија

Коалиција за промени и правда: Не се плашете, режимот ќе падне!

Соопштение на Коалицијата за Промени и Правда (Демократски сојуз, ФРОДЕМ, ДЕМОС, МОРО-РП): ПРОГЛАС на Коалиција за промени и правда до сите граѓани на Република Македонија Почитувани граѓани, Не се плашете, режимот ќе падне! Ве повикуваме сите, сплотени во заедничка борба против авторитарната власт на Никола Груевски и неговото злосторничко здружение кои повеќе од десет години […]

Вести Македонија

СДСМ ги објави листите: Богоевски, Tуфегџиќ и Мухиќ во трка за пратеници

СДСМ ги објави конечните листи за кандидати за пратеници според кои за носител на првата изборна единица е предложен Стево Пендаровски, поранешен претседателски кандидат на СДСМ. По него следуваат Рената Дескоска, партискиот потпретседател Дамјан Манчевски и Стефан Богоев, претседател на социјалдемократската младина. На оваа листа има и двајца претставници од Коaлицијата со граѓаните, па на […]

Вести Свет

Експлозија на вулканот Синабунг во Индонезија

ЏАКАРТА (АА) – Повторно се активира Вулканот Синабунг кој се наоѓа во провинцијата Северна Суматра во Индонезија, јавува Аnadolu Agency (AA). Националната агенција за елементарни непогоди соопшти дека се случи експлозија на вулканот Синабунг. Како последица на исфрлување на пепел од вулканот облакот од пепел и чад се издигна 1 и пол километри. Во меѓувреме се […]

Вести Свет

Денеска се одржуваат претседателските избори во Бугарија

На денешните избори за нов претседател на Бугарија, кој ќе го наследи актуелниот шеф на државата Росен Плевнелиев, кој реши да не се кандидира за нов претседателски мандат, ќе гласаат над 6,8 милиони Бугари со право на глас. Во трката за претседателската функција учествуваат вкупно 21 кандидат предложени од политички партии, коалици и независни граѓански […]

Вести Свет

Бројот на туристи во Париз намален за 1,8 милиони

ПАРИЗ (АА) – На прес конференција во врска со крвавиот напад во Париз којшто се случи на 13 ноември 2015 година претседателот на Комитетот за туризам за областа на Париз Федерик Валету рече: „Оваа година меѓу 1 јануари и 31 октомври бројот на странски посетители во Париз во споредба со истиот период минатата година е […]

Вести Македонија

СДСМ: НАЈГОЛЕМАТА БОЛКА НА ГРУЕВСКИ СЕ КУМАНОВО И СТРУМИЦА

Соопштение на СДСМ: Најголемата болка на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се Струмица и Куманово, единствените два гасифицирани града во Р.Македонија. Тоа за што Гуевски не беше способен да го направи со гасификацијата, во Струмица и Куманово е веќе реалност неколку години. Граѓаните, општинските институции и фирми ги користат бенефициите од евтиниот енергенс и имаат заштеди. […]

Вести Македонија

Мијалков барал увид во доказниот материјал што го поседува СЈО

Мијалков во СЈО со својот адвокат првин барал увид во доказниот материјал собран за истрагата „Тортура“, тврдат за Телма извори од специјалното обвинителство. Вчерашниот престој на Мијалков во СЈО траеше два часа, а тој со адвокатот Никола Додевски го искористиле правото да побараат увид во доказите од кривичната пријава за постизборното малтретирање на Љубе Бошкоски. […]

Вести Свет

САД: Трамп евакуиран сред говор, откако некој викнал „пиштол!“

Републиканскиот кандидат за американски претседател, Доналд Трамп на кратко беше отстранет од агентите кои го обезбедуваат во текот на говор на бината во градот Рино, Невада. Човек кој држел транспарент на кој пишувало „Републиканците против Трамп“ бил совладан од безбедносните служби, по тврдења дека има пиштол. Трамп по неколку минути се вратил на бината и […]