Вести Македонија

„Македонски телеком“: Навремено одговоривме на барањата на СЈО, отворени сме за соработка

„Македонски телеком“ извести дека согласно Законот за електронски комуникации и Законот за следење на комуникации има законска обврска да набави опрема за следење на комуникациите и да ја стави на располагање на Министерството за внатрешни работи, при што нема контрола, ниту можност за користење на истата. Ова се вели во соопштението на компанијата по реакцијата […]

Вести Македонија

„ВМРО за Македонија“ ја почна кампањата пред Споменикот на бранителите

Коалицијата „ВМРО за Македонија“ денеска ја почна кампањата со положување цвеќе  пред Споменикот на бранителите во паркот „Жена-борец“ во Скопје. Според Љубе Бошкоски, намерата не им била од тој споменик да ја почнат нивната маркетиншка кампања туку, како што рече, да потсетат за да не се случи заборав. – За да не се случи мемороцид, […]

Вести Македонија

САВЕСКИ: Почна борбата за враќање на демократијата!

Носителот на кандидатската листа на партијата Левица во ИЕ 5 Здравко Савески, кампањата за претстојните вонредни парламентарни избори ја почна од Битола. Пред споменикот на народниот херој Стив Наумов, Савески рече дека кампањата на Левица ќе биде теренска со директни средби со граѓаните.  – Левица ја почнува борбата за враќање на демократијата и социјалната правда […]

Изјави

ПЕНДАРОВСКИ: По изборната победа, продолжување на мандатот на СЈО

  Носителот на кандидатската листа на СДСМ во првата изборна единица, Стево Пендаровски, денеска, на првиот ден од изборната кампања, најави дека ако ја добијат довербата од граѓаните, ќе биде продолжен мандатот на Специјалното јавно обвинителство, а ќе бидат формирани и специјални судски одделенија за процесирање на предметите на СЈО. Според Пендаровски, законот овозможува формирање […]

Изјави

БЕЈЛИ: Лидерите да спроведат кампања без заплашувања, насилство и без политички и меѓуетнички тензии

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, се приклучи кон заедничката изјава на амбасадорите на земјите членки на Европската Унија во Скопје, кои во петокот порачаа дека изборите на 11 декември се можност земјата да направи нов почеток, да се обедини околу своите стратешки цели и да се врати на патот кон европската интеграција. Бејли […]

Изјави

ЖБОГАР: ЕУ очекува изборите да бидат фер и кредибилни

-Очекуваме дека веднаш по изборите ќе се креира внатрешен моментум, но и моментум со ЕУ за да може заедно да го креираме европскиот пат, рече Самоел Жбогар. – Доаѓаме во момент кој е битен за самата земја, кога и официјално почнува изборната кампања. Мислам дека во минантото не постоеле вакви избори, како што се овие […]

Вести Свет

Саркози го призна поразот на изборот за претседателски кандидат на десницата

ПАРИЗ (АА) – Во Франција се одржа избор за претседателски кандидат кој ќе ги претставува десноориентираните. Николас Саркози го призна поразот во првиот круг на гласањето и изјави дека во вториот круг на гласање ќе му ја даде својата поддршка на поранешниот француски премиер Франсоа Филон, јавува Anadolu Agency (AA). Саркози својата изјава ја даде […]

Вести Македонија Ударни вести

Ќе пукаат ли „бомби“ во кампањата: СДСМ крие, во ВМРО-ДПМНЕ се индиферентни

ДСМ не кажува дали во изборната кампања ќе ги користи материјалите од незаконското прислушување, односно т.н. „бомби“, но од партијата категорично тврдат дека не постои никаква забрана за нивна употреба. Дилемата, пак, дали може и смее да се користат прислушуваните материјали постои кај речиси сите соговорници со кои разговараше „Мета“ на темата дали медиумите и политичките […]

Вести

21. година од потпишувањето на Дејтонскиот договор

На денешен ден се одбележува 21-годишнината од потпишувањето на Општиот рамковен договор за мир, кој беше парафиран од тогашните претседатели на Босна и Херцеговина Алија Изетбеговиќ, на Хрватска, Фрањо Туѓман и на Србија, Слободан Милошевиќ, во присуство на тогашниот државен секретар на САД Ворен Кристофер. Со потпишувањето на Дејтонскиот мировен договор на 21 ноември 1995 година […]

Вести Македонија

Во Македонија денеска започнува изборната кампања

Денеска започнуваат кампањите на партиите за изборите во Македонија на 11 декември. ВМРО ДПМНЕ, традиционално кампањата ќе ја започне со митинг во Охрид. СДСМ годинава започнува во Прилеп, а партијата ДУИ која вчера ги претстави носителите на листите во спортската сала „Борис Трајковски“ во Скопје официјалниот почеток на кампањата го има денеска во Липково. Коалицијата […]