Изјави Македонија

Гордан Калајџиев

„На разговор се повикуваат лица кои се залагаат за правда и правна држава, додека најголемите криминалци се на слобода и под заштита на полицијата. Како причина за поканата за разговор, буквално стои ‘учество во протести’. Учеството во протест не е уставно забранета категорија. Претпоставувам дека ќе ме товарат за фрлање боја, а мојот одговор ќе […]

Вести Македонија Текстови

Мексико одобри Ел Чапо да биде екстрадиран во САД

Мексиканската влада ја одобрила екстрадицијата на нарко-дилерот Хоакин Гузман Лореа, попознат како Ел Чапо на властите во САД, каде тој се бара за повеќе кривични дела, меѓу кои и за шверц и убиство.   Адвокатите на Гузман, пренесува „Би-би-си“, најавиле дека ќе поднесат жалба на ваквата одлука, поради што се очекува екстрадицијата да се одолговлекува […]

Вести Македонија Текстови

Двајца алпинисти починале од висинска болест на Монт Еверест

Двајца алпинисти, од Холандија и Австралија починале, најверојанто од висинска болест, додека се спуштале од планинскиот врв Монт Еверест, јавуваат светските медиуми. Ерик Арнолд (35), кој се жалел на исцрпеност, починал во петокот вечерта, додека Австралијанката Марија Старјдом, која имала симптоми на висинска болест, починала вчера попладне. Двајцата биле дел од истиот експедициски тим. Според […]

Вести Македонија Текстови

Котевски за „Мета“: ВМРО-ДМПНЕ е подготвена за техничка влада пред избори

ВМРО-ДПМНЕ е подготвена и има намера да го почитува Договорот од Пржино, кој предвидува формирање на техничка влада за организирање на избори кои треба да го трасираат патот за излез од политичката криза, изјави за „Мета“ директорот на Центарот за комуникации на владејчката партија, Иво Котевски, запрашан за коментар за последните најави на СДСМ за формирање на […]

Вести Македонија Текстови

Груевски: СДСМ лаже, единствениот приход ми е од платата

Со сета морална и материјална одговорност тврдам дека единствениот приход кој го имам изминативе години е приходот од платата која што ја добивам. Единствениот начин на кој што заработувам е преку платата која што ја добивав. Не постојат никакви екстра приходи, сомнителни трансакции или приливи какви што сака да измисли СДСМ, стои во соопштението од […]

Вести Македонија Текстови

Шилегов: Груевски со плата од 1.400 евра за една година „заштедил“ 120.000 евра

    Аболицираниот Никола Груевски тргал на страна секој месец по 10.000 евра или за една година официјално станал побогат за 118.629 евра, соопшти денеска на прес-конференција портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Тој ги покажа анкетните листови на Груевски за 2014 и 2015 година, кои доскорешниот директор на Државната комисија за спречување на корупција не […]

7 дена Македонија

ИКОНА НА СВ.КЛИМЕНТ ВО РИМ

Најстарата икона со ликот на Св.Климент Охридски од тринаесетиот век е еден од оригиналните експонати што ќе бидат изложени на 23.мај во Папскиот музеј во Рим, во рамките на чествувањето на Св.Кирил и Методиј.   На изложбата ќе бидат претставени вкупно 38 фреско-копии, сопственост на охридскиот музеј, пет икони од колекција од охридската Галерија и […]

7 дена Македонија

НОВА ФАБРИКА НА “ЏОНСОН КОНТРОЛС”

Американската компанија” Џонсон контролс” почна со изградба на нова фабрика во индустриската зона во Струмица, која што ќе произведува прекривки за автомобилски седишта. Се предвидува дека таа да започне со работа идната година во април месец и да вработи околу 1.500 работници.      

7 дена Македонија

БЛОКИРАНИ ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ КОН ГРЦИЈА

Поради штрајк на грчките цариници, викендов беа блокирани за сообраќај сите гранични премини кон Грција. Од граничните служби соопштија дека преминот на товарни возила бил целосно запрен, а патничките автомобили и автобуси биле пропуштани само повремено на секои два часа. Тридневниот генерален штрајк заврши, а беше организиран од страна на федерацијата на грчките цариници, во […]

7 дена Македонија

ЗАСИЛЕН СТРАНСКИ ПРИТИСОК

На денот кога Уставниот суд ја “замрзна” одлуката за самораспуштање на македонскиот парламент, по што беше итно свикана негова седница, во Скопје престојуваше високиот американски функционер Хојт Ји, кому подоцна му се приклучи и специјалниот германски претставник Јоханес Хајндл. Тие водеа посебни разговори со лидерите на најважните политички партии во земјата но, и со претставници […]