Вести Свет Ударни вести

Филипини: Свлечишта и поплави усмртија 240 лица

Сподели:

Билансот на жртвите од невремето кое предизвика свлечишта и поплави на југот на Филипини е зголемен на 240, а повеќе од 100 лица се водат за како исчезнати.

Тропската бура „Тембин“ во петокот го погоди филипинскиот остров Минданао. Спасувачките екипи и понатаму трагаат по 107 лица, а се стравува дека многу од нив се загинати во свлечиштата и поплавите кои за време на викендот уништија повеќе стотина куќи.

Околу 13.000 семејства од островот Минданао, односно најмалку 52.000 лица од Филипини го дочекаа Божик според грегоријанскиот календар во прифатилишта и кампови за евакуација.

meta.mk

Сподели: