Вести Македонија Ударни вести

Мијалков со затворско комбе и големо обезбедување спроведен до судот

Сподели:

 

Со полициско комбе и под придружба на специјални полициски единици, поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков утринава од затворот во Шутка е спроведен пред Судот во Скопје.

Транспортиран бил до судската гаража, а покрај возилото биле и телохранителите на Мијалков.

Против него се води постапка по обвинението за предметот „Трезор“, во кој се товари за малверзации при набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петата управа во УБК. Ова е првпат откако беше притворен пред десетина дена, Мијалков да го напушти затворот. Откако тој влезе во притвор за „Трезор“ беа закажани две рочишта, но истите беа одложувани од различни причини.

Сподели: