Uncategorized Вести Свет

Силен земјотрес во Хрватска, епицентарот во близина на Петриње

  Силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени по Рихтеровата скала ја погоди Хрватска, 15 минути по 12 часот напладне. Според хрватските медиуми, епицентарот е на 45 км југоисточно од Загреб, во близина на Петриње, каде се јавува за материјални штети, a земјотресот бил почуствуван речиси во цела Хрватска. Како што известува хрватската сеизмолошка служба […]