Алтернатива Настани Ударни вести

Протестен марш за нашите права на “ЕДНА МОЖЕ!”

  ПРОТЕСТЕН МАРШ ЗА НАШИТЕ ПРАВА! На 13 февруари, во 13 часот Од Жена – парк до Министерство за труд и социјална политика “Една може!” како единствена организација која се залага за правата на самохраните мајки и еднородителски семејства, со овој протестен марш сака да го изрази незадоволството кон сите институции кои се глуви на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Протест за Јавна соба: Не ни требаат ветувања, ни требаат санкционирани сторители и правда за жртвите

  „Јавна соба е кривично дело“, „Држава што угнетува е држава што силува“, „Ти не си виновна“ се дел од паролите на денешниот протест за случајот Јавна соба пред Министерството за внатрешни работи. Оттаму граѓаните се упатија кон Скопското јавно обвинителство каде од институциите побараа санкционирање на сторителите, поддршка за жртвите, но и вметнување на онлајн сексуалното […]

Алтернатива Настани Топ теми Ударни вести

Во среда протестен марш: “Јавна соба” е кривично дело

  Платформата за родова еднаквост организира протестен марш под мотото „Јавна соба е кривично дело“. “Ве повикуваме на протестен марш оваа среда, 3 февруари, од 14:30 часот, за поддршка на сите жртви на криминалната група Јавна соба, од Министерство за внатрешни работи до Јавно обвинителство – институциите кои треба да нè заштитат од насилство, но очигледно не […]