Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Внесувањето на Бугарите во Уставот е созревање на процесот

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, оцени дека внесувањето на Бугарите во Уставот е созревање на процесот и оти тоа е најдоброто решение, но дека тоа не можеме да го направиме пред почетокот на преговорите со Европската Унија. –Сметам дека тоа е најдоброто вин-вин решение за да […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Бујар Османи: Бугарите ќе ги имаат сите права, ако треба и нивно споменување во Уставот

  „Бугарите во Северна Македонија треба да се чувствуваат како апсолутно слободни граѓани кои може да се организираат како колективна заедница, и ќе ги имаат сите права, па ако треба и нивно споменување во Уставот“, изјави Османи во „Клик плус“ на ТВ21. На забелешката дека во тој случај ќе треба да се менува Уставот, Османи […]