Вести Свет Ударни вести

Ким Јонг смени високи функционери поради „инцидент“ поврзан со коронавирусот

  Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун смени неколку високи функционери поради „сериозниот инцидент“ во борбата против пандемијата на коронавирусот, јави утринава агенцијата КЦНА. -Функционерите предзвикаа сериозен инцидент што создава огромна криза за безбедноста на земјата и нејзините луѓе , кажа Ким на состанокот на Политбирото, пренесува МИА. Режимот во Пјонгјанг досега тврдеше дека епидемијата на […]