Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Шеик Нахјан Бин Мубарак Ал-Нахјан

  Последниот ден од официјалната посета на Обединетите Арапски Емирати, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери и делегацијата остварија средба со Н.Е. Шеик Нахјан Бин Мубарак Ал-Нахјан, министер за толеранција и соживот во Владата на Обединетите Арапски Емирати.     Министерот срдечно ја поздрави делегацијата, посакувајќи и успешен и пријатен престој и […]

Вести Македонија Ударни вести

Прва официјална посета на претседателот Џафери на Обединетите Арапски Емирати

  Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во периодот од 15 до 17 ноември 2021 година, ќе оствари прва официјална посета на Обединетите Арапски Емирати, која коинцидира со 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Република Северна Македонија и Обединетите Арапски Емирати. Во составот на собраниската делегација се и членовите на Пратеничката […]