Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Михаел Линхарт: Преговорите со ЕУ треба да почнат во декември

  Австрискиот сојузен министер за европски и меѓународни работи, Михаел Линхарт, на денешната заедничка прес-конференција со министерот за надворешни работи  Бујар Османи, изјави дека се заложуваат за европска перспектива на земјите од Западен Балкан и повика за итен почеток на преговорите на Северна Македонија со ЕУ, во декември.     “Оној што го исклучува Западниот Балкан, ја […]