Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров: Немам целосна доверба во министерот Османи – бара решение со Бугарија по секоја цена

  Никола Димитров денеска на прес-конференција изјави дека во последната година водел внатрешни битки, дека добивал понуди да биде Амбасадор најпрво во САД, а потоа на било кое друго место, за да го нема во земјава и да не ги застапува своите ставови околу спорот со Бугарија. Димитров рече дека нема доверба во министерот за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Сијарто: ЕУ повторно го остави Западниот Балкан „на суво“

    Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска му беше домаќин на министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, кој е во еднодневна работна посета на нашата земја.         Двајцата министри разговараа за развојот на на повеќесекторската соработка меѓу двете земји, а особен акцент беше ставен на актуелностите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Михаел Линхарт: Преговорите со ЕУ треба да почнат во декември

  Австрискиот сојузен министер за европски и меѓународни работи, Михаел Линхарт, на денешната заедничка прес-конференција со министерот за надворешни работи  Бујар Османи, изјави дека се заложуваат за европска перспектива на земјите од Западен Балкан и повика за итен почеток на преговорите на Северна Македонија со ЕУ, во декември.     “Оној што го исклучува Западниот Балкан, ја […]