Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Средба Ковачевски – Гутереш: Соработката со ОН продолжува

  Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски на маргините на 77-то Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк оствари средба со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. На средбата премиерот Ковачевски изрази благодарност за ангажманот на ОН во Република Северна Македонија и нагласи дека соработката ќе продолжи со зголемен интензитет, особено во имплементирањето на новите […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски на Самитот за трансформација на образование на Генерално собрание на ОН во Њујорк

  Започнаа активностите на Самитот за трансформација на образованието во рамките на 77-то Генерално Собрание на Организацијата на ООН во Њујорк.     На отворањето на Самитот присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, министрите за надворешни работи и за образование и наука, Бујар Османи и Јетон Шаќири, амбасадорот на постојаната мисија […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

ОН бара итен прекин на борбите и пристап до нуклеарната електрана во Запорожје

  Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) одржа итен состанок во врска со ситуацијата во нуклеарната електрана во Запорожје, која од пролетва се наоѓа под руска окупација. Рафаел Гроси, шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за ситуацијата околу нуклеарната централа Запорожје, рече дека е екстремно критична. Откако неколку пати беше гранатирана нуклеарната […]

Вести Свет Ударни вести

Албанија од денеска претседава со Советот за безбедност на ОН

  Албанија денеска првпат го презема едномесечното претседавање со Советот за безбедност на Обединетите нации. Албанскиот премиер Еди Рама го опиша овој ден како историски за земјата во меѓународните односи. Во видео-пораката објавена на Фејсбук, Рама изјави дека Албанија е веќе привилегирана што може да ги изрази своите верувања и „да го води Советот за […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Зеленски пред ОН ја обвини Русија за најголемите злосторства по Втората светска војна

  Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во говор пред Советот за безбедност на ОН ја обвини руската војска за вршење на најголемите злосторства по Втората светска војна, посочувајќи на егзекуции на цивили и прегазување луѓе со тенкови од страна на руската војска „за забава“. Во обраќањето полно со емоции кое го направи еден ден по […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски-Гутереш: Деблокадата на евроинтегративниот процес е од интерес за стабилноста на регионот

  Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. На средбата беа разменети мислења за севкупните активности на Република Северна Македонија во рамки на Обединетите нации, како и за улогата на организацијата во справувањето со глобалните прашања. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Учество на претседателот Пендаровски на 76. сесија на Генералното собрание на ОН

  Претседателот Стево Пендаровски, од денеска ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк.     Претседателот Пендаровски на 23 септември 2021 година, четврток, ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, што […]

Вести Македонија Ударни вести

Вицепремиерот Николовски на специјалната сесија на ООН за борба против корупција

  Денес, заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, имаше свое видео обраќање на посебната седница на Генералното собрание на Организацијата на Обединети Нации против корупција – 2021, на којашто учествуваа земјите – потписнички на Конвенцијата против корупција на Обединетите нации. Република Северна […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски на сесијата на ОН: Пандемијата бара системски одговор

    “Пандемијата на КОВИД-19 и натаму претставува најголем ризик за човештвото. Голем број семејства изгубија свои членови, а многу заедници се сериозно погодени. Оваа здравствена криза ги зафати и другите сектори на нашите општества, а економиите претрпеа особено тешки загуби. Со својата здравствена, економска, социјална, хуманитарна и безбедносна димензија, пандемијата е голем тест за […]

Вести Македонија

Ангеловска „жена амбасадор на дигитална трговија“ на УНКТАД

Министерката за финансии Нина Ангеловска синоќа во рамки на 74. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк беше промовирана како една од првите „жени амбасадори на дигитална трговија“ во светот. Ова исклучително и уникатно признание, соопштија од Министерството за финансии, на Ангеловска и го врачил Мукиза Китуи, генерален секретар на УНКТАД – телото на Обединетите […]