Вести Изјави Македонија Ударни вести

Османи од Советот на безбедност на ОН: Правдата и одговорноста мора да надвладеат

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк се обрати на брифингот наменет за Украина. По повод одбележувањето на две годишнината од руската инвазија врз Украина, Советот за безбедност на Обединетите нации одржа брифинг за Украина, каде се обратија голем број Министри за надворешни работи и други […]

Вести Македонија Ударни вести

Oсмани: Мултилатералната соработка, клучна во остварување на човековите права

  Во рамки на настанот на високо ниво за одбележување на седумдесет и пет години од Универзалната декларација за човекови права, во Обединетите нации во Женева, министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари и низа билатерални средби со шефовите на најзначајните меѓународни организации и агенции: генералните директори на меѓународната организација за миграции и светската здравствена […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

ОН: Израелската наредбата за евакуација може да биде нелегален „присилен трансфер на цивили“

  Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации соопшти дека израелската опсада на Појасот Газа и наредбата за евакуација би можеле да претставуваат меѓународно злосторство поради присилно преместување на цивилите. – Загрижени сме дека оваа наредба, во комбинација со наметнување целосна опсада на Газа, не може да се смета како законска привремена евакуација и затоа […]

Вести Македонија Ударни вести

Арсовска е избрана за претседател на Форумот на градоначалници во ОН во Женева

  Град Скопје доби уште едно признание во меѓународни рамки за посветеноста, иновативноста и се етаблира како лидер во доброто управување во локалната самоуправа.   Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска е избрана за претседател на Форумот на градоначалници што се одржа во Обединетите Нации во Женева, Швајцарија.    За потпретседатели на Арсовска се избрани […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Османи: Постои закана и самиот мултилатерализам да стане жртва на руската агресија врз Украина

  Во својство на Претседавач со ОБСЕ, министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска се обрати пред Советот за безбедност на Обединетите нации, а во рамки на 78-то Генерално собрание на ОН кое оваа недела се одржува во Њујорк. “Постои закана и самиот мултилатерализам да стане жртва на руската агресија врз Украина, а никој, ниту […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Советот за безбедност да биде проактивно ангажиран за ставање крај на војната во Украина

  Претседателот Стево Пендаровски вчера попладне во Њујорк се обрати на отворената дебата за одржување на меѓународниот мир и безбедност на Советот за безбедност, на тема „Одржување на целите и принципите на Повелбата на ОН преку ефективен мултилатерализам: одржување на мирот и безбедноста во Украина“. Во обраќањето, претседателот Пендаровски порача дека најитната задача на Советот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски ќе се обрати пред Советот за безбедност на ОН

  Претседателот Стево Пендаровски, кој ја предводи македонската државна делегација на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, денеска ќе се обрати пред Советот за безбедност, на отворената дебата на тема: „Одржување на целите и принципите на Повелбата на ОН преку ефективен мултилатерализам: одржување на мирот и безбедноста на Украина“. На седницата е најавено учество и […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски се обрати на Самитот за Целите за одржлив развој

  Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Генералното Собрание на Обединетите Нации, присуствуваше на отворањето на Политичкиот форум на високо ниво за одржлив развој под покровителство на Генералното Собрание и се обрати на лидерскиот дијалог „Зголемување на активностите на клучните транзиции за да се забрза напредокот на Целите за одржлив развој“.     […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски ја предводи државната делегација на 78. сесија на Генералното собрание на ОН

  Претседателот Стево Пендаровски, од денеска, 18 до 22 септември 2023 година, ќе ја предводи државната делегација на 78. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. Претседателот Пендаровски на 22 септември 2023 година, петок, ќе се обрати на Генералната дебата на 78. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, што се одржува на […]

Вести Македонија Ударни вести

Предизвиците на граѓанското општество во пресрет на Универзалниот периодичен преглед на Советот за човекови права на ОН

  Канцеларијата на Обединентите нации во РСМ, на 14 јуни, ја организираше конференцијата „Улогата на граѓанското општество и неговиот придонес во работата на Советот за човекови права на ОН и Универзалниот периодичен преглед – предизвици и можности“, со цел да поттикне дијалог за граѓанското општество и опкружувањето во кое тоа делува и начинот како да […]