Алтернатива Настани

Во театарот „Чекори“ премиера на претставата „End&Start game“

  По повод 50 години од основањето на театарот „Чекори“ и 80-годишнината од раѓањето на основачот Боре Ангеловски, на 25 февруари (недела) во 20:00 часот во Домот на културата „Димитар Влахов“ во Автокоманда, премиерно ќе биде изведена претставата „End&Start game“. Претставата е работена според делото „Крај на играта“ од Семјуел Бекет, во режија на Снежана […]

Алтернатива Настани

Премиера на „Божествена рапсодија“ – претстава на Колективот„Ветерница“

  Денеска во 18 часот на малата сцена во Македонскиот народен театар премиерно ќе биде изведена инклузивната претстава „Божествена комедија“. На сцената настапуваат членовите на инклузивниот ансамбл на возраст од 10 до 55 години, актери кои досега успешно соработуваат во поставување заеднички претстави, како: „Шумска бајка“, „Други приказни за Алиса“ и „Дрво низ времето“, односно […]

Алтернатива Настани

Премиера на „Демнејќи го Годо“ во Театар Комедија

  Во Театар Комедија вечер, 12 декември, со почеток во 20:00 часот премиерно ќе биде изведена претставата „Демнејќи го Годо“ по текст на словенечкиот писател Драго Јанчар, а во режија на Сибел Авдиу. Улогите ги толкуваат Жаклина Стевковска-Дрнасин, Едмонд Сотир, Кристина Ласовска, Селпин Ќерим и Џенап Самет, сценографијата ја изработи Луиџи Бејта, костимите се дело […]

Алтернатива Настани

Премиера на музичкиот документарен филм „Ефтеркланг: Македониум бенд“ во Данска

  Светската премиера на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд“, во режија на Андреас Јонсен, а во продукција на МКЦ, „Rosforth“ и „Rumraket“, ќе биде на еден од најголемите светски фестивали за документарен филм „CPH:DOX“ на 23 март 2024 година во Копенхаген, Данска. Музичкиот документарен филм „Ефтеркланг: Македониум бенд“ претставува патешествие на данскиот бенд „Ефтеркланг“, кој е […]

Алтернатива Настани

„Пикник на фронтот“– нова премиера во Драмскиот театар

  „Пикник на фронтот“ во режија на Андреј Цветановски е новата премира во Драмскиот театар во Скопје која ќе биде изведена утре, 28 ноември, со почеток во 20:00 часот. Автор на текстот е Фернандо Арабал. Улогите во претставата ги толкуваат: Билјана Драгичевиќ-Пројковска, Филип Трајковиќ, Дамјан Цветановски, Стефан Вујсиќ и Соња Стамблџиоска. Сценографијата е на Сергеј […]

Алтернатива Настани

Премиерна изведба на претставата „Ачик ајле“ во Гостиварскиот театар

  На големата сцена на Гостиварскиот театар денеска премиерно ќе биде изведена претставата на „Ачик ајле“ (Açık aile), работена по делото „Отворен пар“ од италијанскиот автор Дарио Фо, а во режија на Сулејман Рушити. Станува збор за комедија што ќе биде изведувана на турски јазик, во која актерската екипа ја сочинуваат Инес Радончиќ, Береда Решит, […]

Алтернатива Настани

„Европски сон“ премиера на Тетовски Театар

  Тетовски Театар вечерва од 20:00  часот премиерно ќе ја изведе претставата „Европски сон“ по текст на Јетон Незирај, а во режија на Блерта Незирај.  Главните улоги во претставата ги толкуваат Арлинд Селими, Бурхан Амити, Јетмир Арифи, Линда Шабани, Мерита Лимани Мустафа и Шкумбин Зеќири. Претставата ќе се игра на големата сцена во Центарот за […]

Алтернатива Настани

Премиера на “ПОЕТРОНИКА” во МНТ

  ПРЕМИЕРА – ПОЕТРОНИКА, МНТ, 8 јуни Поетроника е проект кој содржи избор на дела од македонското поетско творештво ставено во современ музички контекст. Покрај спецификата дека станува збор конкретно за македонско поетско творештво опфаќајќи ги хронолошки сите генерации поети, Поетроника се разликува од сите досегашни слични обиди во самиот пристап кон наративот и се […]

Алтернатива Настани

Премиера на “ЕМИГРАНТИ” во Драмски театар

  “Емигранти” – ПРЕМИЕРА, Драмски театар, 18 март Автор: Славомир Мрожек Режија: Зоја Бузалковска Сценски дизајн и изведба на сценографија: Мартин Манев Извршна продукција, дизајн на плакат: Павле Игновски Дизајн на звук: Саше Ѓорѓиев Дизајн на светло: Мартин Манев Улоги: ДАМЈАН ЦВЕТАНОВСКИ ГРИГОР ЈОВАНОВСКИ Инспициент: Жарко Намичев Суфлер: Жаклина Цветковска Премиера: 18.3.2023 година Времетраење: 1ч. […]

Алтернатива Настани

Премиера на “ЈАС СУМ АКИКО” во Салон 19:19

  Пред да се зачнат во утробата на мајката, децата се создаваат во мислите на родителите. Пред да се напише текстот (книгата), тој се создава во мислите на авторот. Пред да се направи претстава, таа се создава во мислите на режисерот. Пред да се создадат карактерите, тие првин се создаваат во мислите на актерите.   […]