Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поскапува дизел горивото

  Од ноќеска на полноќ дизел горивото поскапува за 2 денари за литар, а цените на останатите горива остануваат исти, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).  Новата малопродажна цена на ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе изнесува 78 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 95 и понатаму ќе се продава за 81,5, […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ нови цени на горивата

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,53% во однос на одлуката од 27.2.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ ново поскапување на горивата

  Од ноќеска на полноќ, малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,5 ден/лит. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менува. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,228 ден/кг и сега ќе изнесува 41,042 ден/кг. […]

Вести Македонија Ударни вести

На полноќ поскапуваат сите горива

  Од полноќ се зголемуваат малопродажните цени на сите нафтени деривати, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Цените на бензините се зголемуваат за 2,5 денари за литар, па така, од ноќеска литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе чини 82,5 денари, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 85 денари за литар. Поскапува и […]

Вести Македонија Ударни вести

Ново поскапување на дизелот и екстра лесното масло

  Од полноќ малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 2,50 ден/лит, додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/литар, соопштија од Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 3,00 ден/литар, малопродажната цена на […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ дизелот поскап за 2 денари

  Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поскапи за 2 денари, а мазутот за 1,292 денари, додека цените на бензините и екстра лесното масло за домаќинство остануваат исти, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). ЕУРОСУПЕР БС – 95 че чини 89 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе биде 91,50 денари, […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ дизелот поскапува за 3 денари

  Дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ ќе поскапат за три денари, а цените на бензините остануваат исти, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Според РКЕ, цената на ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе биде 89 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе изнесува 91,50 денари, додека […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Во јануари ново поскапување на струјата

  Според генералниот директор на ЕСМ Васко Ковачевски, во јануари се очекува ново поскапување на струјата. – Веќе е сигурно дека ќе има поскапување, но јас секогаш протежирам тоа да биде благо поскапување, изјави Ковачевски за ТВ 24.   https://youtu.be/UiNZXzLVg5o   Во однос на престојната зима, Ковачевски повтори дека струја ќе има и дека рестрикциите […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ горивата поскапуваат

  Од полноќ, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за 0,50 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 18.08.2022 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 89,00 ден/лит, додека малопродажната цена […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ бензините поскапи за 1,5 а дизелот за 3 денари

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, денес донесе Одлука со која се врши зголемувањена малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,89 отсто во однос на претходно. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,50 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 3,00 […]