Вести Македонија Ударни вести

Демократското движење и официјално влегува на политичката сцена

  Демократското движење го одржа Основачкото собрание на кое за негов претседател едногласно беше избран пратеникот Изет Меџити. Политичката партија Демократско Движење беше официјализирана на 22-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор и во присуство на илјадници граѓани кои дојдоа од целата територија на Северна Македонија на основачкото Собрание. „Во мое име и со Ваше […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Груевски: Ќе си поднесам оставка ако тоа помогне за разврска на кризата

Без разлика каков ќе биде исходот од анализата на изборите, јас ќе поднесам оставка пред органите на партијата, изјави денеска лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за „Курир“. – Вечерта по првиот круг на изборите, јас јасно кажав дека претседателот на партијата носи најголема одговорност. Потоа во телевизиско интервју појаснив дека секогаш во […]