Вести Македонија Ударни вести

Дирекотрот на ЕСМ, Васко Ковачевски поднесе оставка

  Директорот на АД Електрани на Северна Македонија, Васко Ковачевски поднесе оставка од функцијата поради лични причини. Оставката ја потврди и премиерот Димитар Ковачевски, посочувајќи дека досегашниот директор на ЕСМ ја имал потребата да му се посвети на своето семејство.  За одлуката на директорот на АД ЕСМ, премиерот изјави дека тие разговарале уште во текот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Во јануари ново поскапување на струјата

  Според генералниот директор на ЕСМ Васко Ковачевски, во јануари се очекува ново поскапување на струјата. – Веќе е сигурно дека ќе има поскапување, но јас секогаш протежирам тоа да биде благо поскапување, изјави Ковачевски за ТВ 24.   https://youtu.be/UiNZXzLVg5o   Во однос на престојната зима, Ковачевски повтори дека струја ќе има и дека рестрикциите […]