Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Пендаровски денеска потпиша Укази за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието

  Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија: * Закон за неевидентирани лица во матична книга на родени; * Закон за изменување и дополнување на Изборниот законик; * Закон за Јавното обвинителство; * Закон за изменување […]

Вести Македонија

Советот на јавни обвинители утре ќе заседава за разрешување на Јанева

Советот на јавни обвинители утре во 11 часот ќе одржи седница на која треба да ја започне постапка за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако таа беше приведена поради злоупотреба на службената положба и овластување во случајот „Рекет“. Седницата на Советот ќе биде затворена за јавноста. Претхоно од Јавното обвинителство за гонење организиран […]