Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

ЗНМ: Политичарите да не омаловажуваат новинари во своите јавни говори

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), реагира на непримерната комуникација на Христијан Мицкоски, претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, преку која јавно се омаловажуваат новинари што известуваат за билатералниот спор со Бугарија. Тој во својот партиски говор на митингот што се одржа во саботата пред Владата истакна: „Нè лажеа дека не преговараат за јазикот, дека не […]

Вести Македонија Ударни вести

Здруженијата на новинари на Македонија и Косово со заедничка иницијатива за соработка

  Претставници на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Здружението на новинари на Косово (АГК) на 27ми мај одржаа работен состанок на кој се разговараше за состојбата на  новинарите како и медиумите во двете земји.      Драган Секуловски, извршниот директор на ЗНМ пред дваесетина колешки и колеги од разни медиуми од Косово ги […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Македонската делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска е во Рим во работна посета во рамки на одбележувањето на 24ти мај, Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј. Во рамки на посетата присутни се новинари и медиумски работници на неколку медиуми за да известуваат за настанот. За изборот на овие приватни медиуми, кој […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ: МВР да спроведе итна внатрешна истрага за случајот со новинарката Делевска

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од Министерството за внатрешни работи кон колешката Соња Колевска-Делевска од дигиталната редакција сакамдакажам.мк, која денеска беше повикана на службен разговор во полициската станица Центар поради објавен текст, а по поплака на државна службеничка која е раководителка во Министерството за правда. ЗНМ предупредува дека […]

Вести Македонија Став

ЗНМ: Слободата и безбедноста на медиумите е „Три чекори напред – два чекори назад“

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го претстави годишниот извештај за показателите за степенот на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите во Северна Македонија за 2021 година, изготвен во рамките на проектот Регионална платформа на Западен Балкан, финансиран од Европската комисија. Здруженијата на новинарите од земјите од Западен Балкан, со поддршка на Европската комисија, формираа заедничка […]

Вести Македонија

ЗНМ-ССНМ: Битката за квалитетно новинарство и медиумска слобода не е завршена

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинарите и Медиумските работници (ССНМ) денеска, на 3-ти мај на Меѓународниот ден на слободата на медиумите го организираа завршниот настан под мотото „Безбедни новинари и медиумски работници за квалитетно новинарство во Северна Македонија“.   Целта на овој настан е да се испрати порака и […]

Вести Македонија Ударни вести

ЗНМ и МААА потпишаа Меморандум за соработка и ги презентираа американските програми за развој и размена

  Во Клубот на новинарите во Скопје, беше потпишан Меморандум за соработка меѓу Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Македонско-американската алумни асоцијација (МААА). ЗНМ и МААА разменија мислења околу потребата за заедничко делување во полето на новинарството и вмрежувањето на медиумските работници. Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски зборуваше и за потребата на зголемување на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Извештајот на Стејт Департментот со посебен фокус на безбедноста на новинарите

  И оваа година во делот за медиумите и слободата на изразување Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), шест пати се референцира како организација која останува и понатаму ка кредибилен партнер која ги следи прекршувањата на правата на новинарите и медиумските работници во Македонија. Овој извештај ги потврдува наодите на ЗНМ поврзани со слободата на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНM: Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди во корист на „Фокус“ во случајот против Сашо Мијалков

  Оваа пресуда од страна на Европскиот суд за човекови права во Стразбур доаѓа откако домашните судови пресудија дека уредничката на “Фокус” Јадранка Костова и новинарот Владо Апостолов треба да му платат над 9000 евра штета на ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков, за изнесена клевета и навреда. Според пресудата на Стразбур, која беше објавена денеска, […]

Вести Македонија Ударни вести

Доделени годишните новинарски награди на ЗНМ

  По повод 76-годишнината од формирањето на Здружението на новинарите на Македонија, денеска беа доделени годишните новинарски награди на ЗНМ. Во своето поздравно обраќање Претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски кажа дека оваа година имаше навистина голем број на апликанти за наградите на ЗНМ, најголем до сега. ,,Токму затоа, комисијата беше ставена пред голем предизвик при […]