Вести Свет

Силен земјотрес од 6,1 степени во Индонезија

  Силен земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер е регистриран утринава во Индонезија, соопшти индонезискиот сеизмолошки центар. Епицентарот на потресот бил на длабочина од 10 километри. Како што се наведува во извештајот од сеизмолошкиот центар, не постои ризик од цунами.

Вести Македонија

Ангеловска „жена амбасадор на дигитална трговија“ на УНКТАД

Министерката за финансии Нина Ангеловска синоќа во рамки на 74. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк беше промовирана како една од првите „жени амбасадори на дигитална трговија“ во светот. Ова исклучително и уникатно признание, соопштија од Министерството за финансии, на Ангеловска и го врачил Мукиза Китуи, генерален секретар на УНКТАД – телото на Обединетите […]