Вести Здравје Магазин Македонија

АНА: Проф. Угриновски го спаси животот на Давид, но и нашите

  Ова е само една од многуте приказни со среќен крај, кои во своето богато работно искуство ги испишал проф. д-р Јовица Угриновски. Многу спасени животи, солзи радосници и среќни семејства ќе сведочат за големината, човечноста, професионалноста и стручноста на професорот Угриновски …   5-годишниот Давид Домазетовски од Битола, на 22 декември 2014 година, со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Почина д-р Јовица Угриновски

  По тешко боледување, утрово почина проф. д-р Јовица Угриновски, на 77-годишна возраст. Угриновски беше долгогодишен неврохирург, основач и претседател на Управниот одбор на „Неуромедика“, соопшти приватната здравствена установа „Неуромедика“. Јовица Угриновски специјализирал неврохирургија во Скопје (1975), завршил три постдипломски курса по неврохирургија во Монпелје (1977), Манчестер (1978) и Братислава (1981), магистрирал (1978) и докторирал […]