Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски – Мекарти: Северна Македонија треба да продолжи да се движи напред

    Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, се сретна со Пол Мекарти, регионален директор за Европа на Меѓународниот републикански институт (ИРИ).     На состанокот е разговарано за актуелни прашања од значење за нашата држава и за регионот и Европа. Во таа насока е оценето дека е од суштинско значење Северна Македонија да продолжи да […]

Вести Македонија Ударни вести

Анкета ИРИ: Бегалецот Груевски има највисок рејтинг

  Најновата анкета на Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) за Македонија, објави дека во случај утре да се одржат предвремени парламентарни избори 19% од граѓаните би гласале за ВМРО-ДПМНЕ.     Согласно резултатите на извршеното испитување на јавното мислење, за СДСМ би гласале 11% од македонските граѓани, околу 7% својот глас […]