Вести Свет Ударни вести

Судење на Хашим Тачи во Хаг ( Во живо)

  Утрово, пред Специјалниот суд во Хаг почна судењето на поранешните водачи на ОВК Хашим Тачи, Кадрије Весели, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи.     Тачи, Весели, Селими и Красниќи се обвинети за воени злосторства и злосторства против човештвото извршени во 42 незаконски притворања на поранешната ОВК во Косово и Албанија на најмалку 407 притвореници, […]