Вести Македонија Ударни вести

ДОМ: Пристап кон жртви на родово базирано семејно насилство

  По повод 10 декември – Меѓународен ден на човековите права, Форумот на жени на ДОМ организираше онлајн дебата на тема „Пристап кон жртви на родово базирано и семејно насилство, проценка и третман“. Презентацијата ја направи м-р Радојка Дракуловска – Наумовска. ДОМ долги години е поборник за борба за социјална правда, недискриминација, родова еднаквост и […]

Вести Македонија Ударни вести

Меѓународна конференција за население и развојна Комисијата за економија за Европа на ОН

  Претседателката на ДОМ и пратеничка, Маја Морачанин, на покана на Европскиот парлементарен форум, учествуваше на Интернационалната конференција за население и развој на ОН, од 18 – 20 октомври, во Женева.     На конференцијата се дискутираше на три главни теми:1. Динамика на населението и одржлив развој; 2. Семејства, сексуално и репродуктивно здравје во текот […]

Вести Македонија Ударни вести

ДОМ со Европски Зелени Вредности

    ДОМ заедно со данските зелени во текот на минатиот викенд одржа конференција на тема „Преку европски искуства до зелени вредности дома“. Конференцијата ја отвори претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, а свои презентации од ДОМ имаа и Христина Оџаклиеска и Ервин Реџепагиќ, додека од Зелено левата партија на Данска се обратија Нилс Хакстхаузен, Тогер […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

ДОМ: Малите урбани шуми презентирани на собир на Зелените во Виена

  Делегација на зелената партија ДОМ во состав Маја Морачанин и Христа Најданов, учествуваа на Округла маса на Зелените од Централна и Југоисточна Европа, која се одржа на 31 мај и 1 јуни, во Виена.   На собирот, тие ги презентираа малите урбани шуми засадени во Скопје и Битола, по методот на јапонскиот професор Мијаваки. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Морачанин: Скандалозна е мизогината изјава на владиката Петар

  Скандалозна е мизогината изјава на владиката Петар, која изобилува со родово базирана дискриминација и говор на омраза, напиша Маја Морачанин, претседателка на Зелената партија ДОМ..   -Жените кои барале поголеми права требале да бидат подготвени и способни да извршуваат повеќе должности.   -Жените во Македонија извршуваат 72,5% од вкупната неплатена работа за грижа за домот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Зелените партии од Западен Балкан потпишаа Декларација за заедничка соработка

  Зелените партии од регионот на Западен Балкан, во Сараево потпишаа Декларација за заедничка соработка.       “Оваа иницијатива започна пред една година во рамките на Зелената Балканска Мрежа и е многу автентична, потекнува од нас самите зелени партии од целиот регион и е многу поразлично од она што често го среќаваме во државите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Маја Морачанин повторно избрана за Претседателка на ДОМ

  На Петтиот Конгрес на Зелената партија ДОМ, кој се одржа денеска во Александар палас во Скопје, за претседател на партијата повторно и едногласно е избрана досегашната лидерка, Маја Морачанин.     Заблагодарувајќи се на довербата, Маја Морачанин нагласи дека ДОМ и во иднина ќе биде активен и конструктивен фактор во политичкиот пристап за решавање […]

Вести Македонија

ДОМ: Морачанин е единствен предлог за претседател на ДОМ

  Општинските организации, младинската организација-МОДОМ, Форумот на жени и Извршниот одбор на зелената партија ДОМ, како единствен кандидат за претседател на ДОМ на претстојниот Петти конгрес кој ќе се одржи на 27 ноември, ја предложија актуелната претседателка, Маја Морачанин. На седница на Извршниот одбор на ДОМ, беа разгледани и усвоени предлозите од општинските организации на […]

Вести Македонија Ударни вести

ДОМ на конференција на Балканските Зелени

  Делегација од зелената партија ДОМ, во состав од Маја Морачанин, Христина Оџаклиеска и Ервин Реџепагиќ учествуваше на Втората балканска регионална конференција, која се одржа на 11 и 12 февруари, во Белград. Поздравно обраќање пред присутните зелени активисти од регионот имаа ко-претседателот на Европската зелена партија Томас Вајц и Биљана Ѓорѓевиќ од “Не давимо Београд”. […]

Вести Македонија Ударни вести

Законот за минимална плата на ССМ поддржан од партијата ДОМ

  Претседателот на ССМ, Дарко Димовски и пратеничката и воедно и претседателка на ДОМ, Маја Морачанин остварија средба на која дискутираа за барањето на ССМ пратениците да го поддржат и предложат предлогот на Законот за изменување и дополнување на Законот за минималната плата, со кој минималната плата ќе се зголеми на 18.000 денари и спирално […]