Вести Македонија Став Ударни вести

ЈСП: Донесена е одлука за зголемување на платите, најавениот протест е политички мотивиран

  Во врска со најавеното излегување на протест од страна на Независниот синдикат во ЈСП Скопје, сакаме да информираме и укажеме дека ваквиот вид политички мотивирани дејствија се неприфатливи и штетни за целокупното работење на претпријатието и на штета на граѓаните, корисниците на јавниот превоз, информираат од ЈСП. Јавноста и вработените треба да бидат информирани […]

Вести Македонија Ударни вести

Изменет сообраќај на ЈСП поради одржување „Скопје трча 10 км“

  Во недела (8.05.2022 год), поради одржување на уличната трка Халк Еко „Скопје трча 10 км“, во период од 8 до 11.30 часот, линиите 2, 4, 7, 8, 11, 11а, 12, 15, 15А, 19, 21, 22, 22А, 32, 56, 56а, 59 и 60 ќе возат по изменет режим од вообичаениот, информираат од ЈСП. ТРАСИ НА […]

Вести Македонија Ударни вести

Јавниот превоз во понеделник ќе сообраќа по неделен возен ред

  Поради Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај и верскиот празник Рамазан Бајрам, во понеделник (2.05.2022 год), јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред, информираат од ЈСП. РАБОТНО ВРЕМЕ БИЛЕТАРНИЦИ Во понеделник, од 7 до 14 часот дежурни ќе бидат билетарниците на Транспортен центар, Зелено пазарче и билетарницата во Ѓорче Петров. Утре, сабота […]

Вести Македонија Ударни вести

Жичарницата од утре ќе работи еден час повеќе

  Од утре, први април, Жичарницата на Средно Водно ќе работи еден час повеќе, односно од 10 до 18 часот. Согласно одлуката за возен ред за месец април, од 17 до 17.30 часот е последно возење од долу кон врвот, односно во 17.45 часот е последно возење од врвот надолу, информираат од ЈСП. Секој понеделник […]

Вести Македонија Ударни вести

Нема повредени патници во опожарениот автобус 57-ца во Нерези

  Денеска, неколку минути пред пладне, во двоспратен автобус „Јутонг“ кој сообраќа на линија 57 избувнал пожар, во кој за среќа нема повредени патници, причинета е само материјална штета, информираат од ЈСП. Во моментот на опожарувањето, автобусот бил на последната/почетната постојка во Нерези и во него немало патници. Внатрешната контрола на ЈСП Скопје веднаш излезе […]

Вести Македонија Ударни вести

Возрасните лица за бесплатен превоз неопходно е да поседуваат “Скопска”

  Возрасните лица кои ќе ја користат можноста за бесплатен јавен превоз, одлука која важи од утре, неопходно е да поседуваат персонализирана електронска картичка „Скопска“, заверена/продолжена за тековната 2022 година, информираат од ЈСП. Продолжувањето на „Скопска“ може да се изврши во некој од седумте центри за персонализација. Такви центри има во Автокоманда (на автобуската постојка […]

Вести Македонија Ударни вести

ЈСП Скопје домаќин на крводарителска акција – крв даруваа 47 вработени

  Денеска, ЈСП Скопје беше домаќин на крводарителска акција која се организираше во соработка со Институт за трансфузиона медицина и републички Црвен Крст. Традиционално, акцијата се реализираше во автобазите во Автокоманда и Ѓорче Петров, а крв даруваа 47 вработени од претпријатието.     Денешната крводарителска акција беше прва од четирите планирани да се одржат во […]

Вести Македонија Ударни вести

Студентите и со непродолжен билет ќе користат јавен превоз до 1 март

  Корисниците на годишен студентски билет за бесплатно користење на јавен превоз до крајот на идниот месец имаат право на бесплатен превоз и со непродолжен/незаверен билет за тековнава година, информираат од ЈСП. При користење на превозот, а во случај на линиска контрола, студентите имаат обврска да приложат „Скопска“ со која ќе докажат дека ги исполнуваат […]

Вести Македонија Ударни вести

ЈСП денеска вози по неделен возен ред

  Автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ денеска (сабота), 8 јануари, сообраќаат по неделен возен ред, соопштуваат од ЈСП. Жичарницата во празничниот период работи вообичаено, од 10 до 17 часот.

Вести Македонија Ударни вести

Илиевски: Не размислуваме за поскапување на превозот, бараме помош од Владата

  „Не размислуваме за покачување на цената на билетите за јавен превоз, а засега не планираме ни редукција на возниот ред. Бараме Владата да ја субвенционира разликата на цената на метанот или да ја замрзне на нивото на таа од декември, односно да застане во заштита на ЈСП Скопје, како компанија од јавен интерес и […]