Вести Свет

Русија и НАТО одржуваат редовни нуклеарни вежби додека војната во Украина продолжува

  НАТО и руската војска вчера организираа редовни нуклеарни вежби кои се одржуваат секоја година, но кои поминаа забележани по неоснованото тврдење на рускиот претседател Владимир Путин дека Украина планира да активира радиактивна „валкана бомба“, пишува Асошиејтед прес. Рускиот претседател Владимир Путин од далечина ги следеше вежбите на неговите стратешки нуклеарни сили, кои вклучуваа повеќекратно вежбање […]

Вести Свет Ударни вести

Русија веќе нема целосна контрола врз регионот Луханск

  Украина повторно зазеде област во близина на источниот град Лисичанск, во мала, но симболична победа што значи дека Русија повеќе нема целосна контрола врз регионот Луханск, една од клучните воени цели на Владимир Путин, пренесе Гардијан. Гувернерот на Луханск, Серхи Хаидаи, рече дека вооружените сили на Украина се под „целосна контрола“ на Билохоривка. „Тоа е […]

Вести Свет Ударни вести

Украина ја напуштиле 10 милиони лица од почетокот на руската инвазија

  Надмината е бројката од 10 милиони лица коишто ја напуштиле Украина од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари годинава, информираат Обединетите нации, пренесува Гардијан. Најголемиот дел од овие лица се бегалци коишто пронајдоа засолниште во некоја од европските земји, првенствено во Полска. Во меѓувреме, на терен продолжуваат борбите во кои страдаат цивили. Украинската […]

Вести Свет Ударни вести

Интензивни ракетирања на украински градови, десетина лица загинаа изминатово деноноќие

  Руските сили ги интензивираа ракетирањата на украинските градови во изминатово деноноќие, а бројот на загинати и повредени лица е зголемен. Во Донецкиот регион најмалку осум цивили загинаа, а 19 се повредени во нападите врз градовите Бахмут, Торецк, Орливка, Хирнук и Соледар, јавува Укринформ. Две лица го загубија животот од морска мина во приморскиот град Коблево […]

Вести Свет Ударни вести

Руските напади се интензивираат, Донбас е целосно уништен

  Руските сили ја интензивираа офанзивата во источниот дел на Украина во Донбас користејќи артилерија, ракетни фрлачи и авиони за да ја оштетат одбраната околу Доњецкиот регион, соопшти во петокот Генералштабот на Украина, пренесе Ројтерс. „Рускиот непријател изврши масовно артилериско гранатирање на цивилна инфраструктура, вклучително и повеќе ракетни фрлачи“, се вели во соопштението. Во руското […]

Вести Свет Ударни вести

УКРИНФОРМ: Украина потопи уште еден руски воен брод

  Во напад на украинската морнарица кај Змискиот остров, погоден е рускиот воен брод Всеволод Бобров, при што тој бил оштетен и бил испратен назад кон пристаништето во Севастопол, јавува Укринформ. Во одделен извештај, Би-би-си ги пренесува сателитските снимки од потопен друг руски воен брод кај Змискиот остров, како резултат на нападот на украинските сили на островот кој […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Финска сака во НАТО без одлагање -За Русија тоа е закана

  Руската инвазија врз Украина во Финска предизвика откажување од неутралноста и ја зацврсти желбата за приклучување кон НАТО, пренесува Дојче веле. „Финска мора без одлагање да аплицира во НАТО“, изјавија денеска финскиот претседател Саули Нинисто и премиерката Сана Марин во заедничко соопштение во Хелсинки. Се очекува намерата да биде конкретизирана и со формално поднесување барање […]

Вести Свет Ударни вести

Русија протера 40 германски дипломатски персонал

  Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека прогласило 40 германски дипломатски персонал за „персона нон грате“ во одмазднички потег откако Берлин протера исто толку руски дипломати. Во соопштението, руското Министерство за надворешни работи соопшти дека ја донело одлуката откако Германија на 4-ти април прогласи „значителен број“ службеници во руската амбасада во Берлин за „непожелни“. […]

Вести Свет Ударни вести

За Лавров трета светска војна е “реална опасност”

  Руските сили продолжуваат со воената агресија на територијата на Украина. Три напади врз јужниот град Запорожје се регистрирани утрово, а претходно украинските власти соопштија дека Русија довела многубројна опрема и војници на првите борбени линии за да изврши напад на последниот поголем град на југот на Украина кој е под контрола на украинските власти, јавува […]

Вести Свет Ударни вести

Украина ја обвини Русија дека започнала воена офанзива во Донбас

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска објави дека Русија ја започнала воената офанзива во Донбас, која има за цел окупација на Донецкиот и Луганскиот регион, јавува Би-би-си. Руските сили продолжуваат да довлекуваат оружје и воена опрема во Украина од централните и источните региони на Русија. Украинскиот Генералштаб јавува за засилени гранатирања на цивилна и индустриска инфраструктура […]