Вести Македонија Ударни вести

Меморандум за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Бугарија

  Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“. Меморандумот меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија, претставени од министерствата за транспорт и врски на двете земји, се очекува да биде […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Грешка е што 10 години Северна Македонија немаше амбасадор во Бугарија

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи во изјава за БТВ најави дека за неколку дена ќе има предлог за амбасадор во Бугарија. Министерот Османи изјави дека е грешка што во сиве  овие години Северна Македонија немала амбасадор во Бугарија. “Се надевам дека овие денови веќе ќе имаме име за нов амбасадор во Бугарија.” Последниот […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

МНР: Во Бугарија дозволен влез со задолжителен негативен ПЦР

  По интензивната комуникација меѓу Министерствата за надворешни работи на двете земји, надлежните институции на Република Бугарија, донесоа нова одлука за влез во Бугарија на нашите државјани. Поради влошената епидемиолошка ситуација, Северна Македонија продолжува да биде во т.н. Црвена зона, но со најновата одлука се укинуваат ограничувањата за влез за неесенцијални потреби, информираат од Министерството […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Бугарија од 19 јануари ги затвора границите и за македонските државјани

  Согласно најновата одлука на бугарското Министерство за здравство, поради влошената епидемиолошка ситуација во Република Бугарија и во Европа, изменет е режимот за влез и за државјаните на Република Северна Македонија, почнувајќи од 19-ти јануари. Се ограничува влезот за сите неесенцијални патувања во земјата (во исклучоците спаѓаат медицински лица, хуманитарни работници, студенти, лица со регулиран […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Проглас до јавноста на 13 македонски интелектуалци: “Македонизмот е еманципаторска и обединувачка идеја”

  “Македонизмот е еманципаторска и обединувачка идеја, а нејзината реализација е фактор на мир и стабилност во регионот и во Европа. Нема разумна причина да се тврди дека македонизмот внесува неспокојство кај другите балкански народи, вклучувајќи го и блискиот и пријателски бугарски народ“, се вели во Прогласот до јавноста на 13 македонски интелектуалци.   МАКЕДОНИЗМОТ […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Состанок на бугарскиот Совет за национална безбедност за Северна Македонија

  Претседателот на Бугарија Румен Радев за денеска свика состанок на Советодавниот совет за национална безбедност, пренесува РСЕ. Како што соопшти прес-службата на претседателот, темата е „Интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Улогата на Бугарија во проширувањето на ЕУ и во процесот на стабилизација и асоцијација: Република Северна Македонија и Албанија“. Премиерот Кирил Петков пред […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Сарафов: Истрагата за автобуската несреќа во Бугарија е при крај

  Истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа 45 лица е при крај, пренесува МИА. Се очекуваат само резултатите од вештачењата – судско-медицинска, техничка и пожарно-техничка. Тие би можело да бидат готови пред Божиќ, изјави денеска за БНТ шефот на бугарската Националната истражна служба Борислав Сарафов. Според Сарафов, податоците во […]

Фото: Кабинет на претседателот на Република Бугарија
Вести Свет

Радев му го врачи мандатот на Петков за формирање на бугарска влада

  Бугарскиот претседател Румен Радев му го врачи мандатот за формирање на нова бугарска влада на Кирил Петков, потпретседателот на победничката партија „Промената продолжува“, јавуваат бугарските медиуми. Веднаш по врачувањето на мандатот, Петков изјави дека гласањето на новиот владин состав во бугарскиот парламент ќе се одржи уште во понеделник, нагласувајќи дека тој нема да изгуби […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Државен дочек на посмртните останки од загинатите граѓани во автобуската несреќа

    Државниот дочек на посмртните останки од загинатите граѓани во трагичната автобуска несреќа во Република Бугарија, започ во 10:55 часот на Меѓународниот аеродром „Скопје“, а истиот можете да го проследите преку следниот линк. Од Меѓународниот аеродром „Скопје“ тргна поворката со телата на 45-те загинати во автобуската несреќа во Бугарија. Тие ќе бидат предадени на […]

фото БГНЕС
Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Утре ќе бидат транспортирани останките на загинатите во Бугарија – идентификувани сите 45 жртви

  Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви на автобусот што се  запали на автопатот Струма. Нивната идентификација е направена со ДНК профили.  Вчера, со указ на јавниот обвинител, дадено е одобрение посмртните останки на жртвите да им бидат предадени на претставници […]