Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР ги отфрла наводите за нови обврски со Бугарија вон Протоколот

  Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови взаемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека Министерството за надворешни работи со внимание го следи процесот на формирање на Службената Влада на Република Бугарија и развојот на внатрешните и надворешните политики, при што охрабрува значајниот фокус што се придава на нашите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР ја објави официјалната верзија на протоколот со Бугарија

  Министерството за надворешни работи ја објави официјалната потпишана верзија од Протоколот од вториот состанок на Заедничката меѓувладина комисија со Бугарија.(скен од официјалната потпишана верзија). Протоколот може да се види на следниот линк.

Вести Свет Ударни вести

Бугарија: Предвремени избори – БСП не успеа да формира парламентарно мнозинство

  Бугарската социјалистичка партија (БСП) не успеа да формира парламентарно мнозинство и утре ќе му го врати мандатот за состав на нова влада на претседателот Румен Радев, јавува Бугарското национално радио. Претседателот на парламентарната група на БСП во актуелното собрание изјави дека одговорноста за ваквиот чин е на партиите ГЕРБ, ДПС, Има таков народ и Преродба. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Макрон: Вашето достоинство како македонски народ е стекнато и никогаш нема да биде доведено во прашање

  Повторно Северна Македонија се наоѓа пред клучен момент од својата историја. Седумнаесет години по добивањето кандидатски статус, штотуку се отвора историска можност: влегување во активна фаза на процесот за пристапување кон Европската Унија. Изборот е ваш, порача во директно обраќање до нас францускиот претседател Емануел Макрон.     -Вие, македонски народe, уште од стекнувањето на независноста […]

Вести Свет Ударни вести

Според главниот здравствен инспектор, Бугарија влегла во новиот бран на ковид-19

  Веќе сме влезени во новиот бран на ковид-19, соопшти главниот здравствен инспектор на Бугарија, доц. д-р Ангел Кунчев во гостување на бугарската телевизија со национална концесија „Нова“ претпладнево. „Ние сме 3-4 седмици зад она што се случува во Западна Европа. во следните 2-3 седмици веројатно ќе се соочиме со засилен бран. Не е толку страшно и […]

Вести Изјави Свет Ударни вести

Бугарското МНР: Рама да ги приспособи изразните средства соодветни за политичар од земја кандидат за членство во ЕУ“

  Откако вчера во Брисел албанскиот премиер Еди Рама изјави дека блокадата на Софија е „срамота“, од бугарското министерство за надфворешни рабои му порачаа да внимава како се изразува, бидејќи неговата земја е кандидат за членство во ЕУ. Рама, на прес конференцијата со Димитар Ковачевски и Александар Вучиќ изјави дека „една НАТО земја членка киднапира […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Османи: Формално Досега не е добиен Француски предлог како можно решение за блокадата од страна на Бугарија

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи истакна дека формално досега не е добиен Француски предлог како можно решение за блокадата од страна на Бугарија, затоа што прво се добиваат мислењата на земјите членки на ЕУ, напиша тој на својот ФБ профил. “Почитувани, иако веќе неколку пати беше посочено во јавноста, сепак дозволете да посочам […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Со францускиот предлог бугарските барања стануваат европски

  Демократскиот сојуз изразува сериозни резерви за францускиот предлог за деблокада на почетокот на преговорите за членство на Македонија во ЕУ затоа што тој во суштина ги апсорбира националистичките и негаторските барања на Бугарија и билатералниот спор, преку преговарачката рамка, го претвора во спор помеѓу Македонија и Европската Унија. Според документите кои досега ги објавија […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Не постои документ со прифатени барања само на Бугарија

  „Не треба да има загриженост дека постои некаков документ во којшто се прифатени барања само на една страна“, истакна премиерот Ковачевски за емисијата „Само интервју“ на Канал 5, на прашањето колку сме блиску до изнаоѓање на заедничко прифатливо решение со Република Бугарија во контекст на заложбите на претседателот Макрон  за време на претседателствувањето на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Склучен Меморандум со Уставниот суд на Република Бугарија

  Делегација на Уставниот суд на Република Бугарија предводена од претседателката Павлина Панова ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија од 18-21 мај 2022 година.    Со желба да ја унапредат билатералната соработка поврзана со работните области, да споделуваат знаења и искуства и да ги зајакнат институционалните капацитети преку соодветна правна рамка, двата […]